Dzisiaj możemy bez wątpienia powiedzieć, że 2023 r. będzie się charakteryzował wolniejszym wzrostem PKB. Trudna sytuacja gospodarcza przekłada się w dużej mierze na sektor nieruchomości komercyjnych. Tylko że to absolutnie nic nowego w cyklicznej naturze tych nieruchomości.
Dlatego spodziewamy się chociażby dużych transakcji oportunistycznych. Jakie jeszcze wzrosty będą miały miejsce? Wzrost roli doradcy i compliance. Rynek biurowy zdominowany zostanie przez indeksację czynszów, rosnące płace minimalne i koszty mediów. Wzrost świadomości zmian i umiejętność zarządzania nimi będą skutkowały optymalnym wykorzystaniem posiadanych przez najemców przestrzeni.
Dodatkowym obowiązkiem dla wielu firm stanie się niebawem niefinansowe raportowanie ESG w wyniku przyjętej w listopadzie 2022 r. dyrektywy CSRD. Pociągnie to za sobą działania w kierunku poszukiwania biur spełniających określone standardy. Powyższe czynniki będą impulsem do przyjrzenia się umowom najmu i rozpoczęcia dialogu z wynajmującymi. Dlatego razem z naszą marką Concept Space rozwijamy kompleksowe usługi doradcze w procesach optymalizacji i rearanżacji powierzchni oraz renegocjacji warunków najmu.
Wraz z rozwojem e-commerce rośnie zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe i przemysłowe. Produkty mają trafiać do konsumentów szybciej, a to pociąga za sobą innowacje technologiczne i logistyczne, wpływając na rozwój całego sektora. Na co dzień coraz częściej spotykamy się też ze specyficznymi wymaganiami klientów i BTS-ów. Jest to odzwierciedleniem wchodzenia kolejnych branż w sprzedaż bezpośrednią przy wykorzystaniu do tego niestandardowych modeli dystrybucji. Pomimo nasycenia rynku w większych aglomeracjach koncepcja dostępności centrów handlowych w małych i średnich miastach jest atrakcyjna i ma ogromny potencjał rozwojowy na przynajmniej pięć lat. Nasza strategia obejmuje realizację nieszablonowych projektów właśnie w segmencie retail parków.
Marcin Wasilewski, członek zarządu Nuvalu Polska