Niepewność geopolityczna i inflacja pozostają kluczowymi wyzwaniami

Dostępne prognozy ekonomiczne zakładają, że sytuacja gospodarcza Polski będzie się poprawiać w 2025 r. i możemy się spodziewać solidnego wzrostu gospodarczego. W konsekwencji może się to przełożyć na przyspieszenie rynku nieruchomości.

Jak wynika z prognoz Ministerstwa Finansów, PKB w 2025 roku wzrośnie o 3,9 proc. Inflacja, choć pozostanie problematyczna, ma osiągnąć szczyt w okolicach 6 proc. na początku roku i będzie spadać do 4–4,5 proc. pod koniec 2025 r. Wraz z tym możemy się spodziewać obniżki stóp procentowych, co będzie mocnym impulsem do dalszego rozwoju rynku nieruchomości w Polsce. Spadek kosztów finansowania może wpłynąć na ożywienie rynku inwestycyjnego, jednak niepewność geopolityczna i inflacja pozostają kluczowymi wyzwaniami. W 2025 r. transformacja energetyczna pozostanie jednym z priorytetów w Polsce w kontekście realizacji celów unijnych dotyczących dekarbonizacji.

ESG

Rok 2025 upłynie pod znakiem zwiększonego nacisku na zrównoważony rozwój w nieruchomościach komercyjnych. Ten trend będzie się rozwijał się najbardziej intensywnie. Regulacje, takie jak dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) i europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju (ESRS), będą miały jeszcze większy wpływ na działalność firm. Obowiązki dotyczące raportowania działań w zakresie ESG zostaną rozszerzone na jeszcze większą liczbę podmiotów. Jesteśmy w sytuacji, w której rynek wymaga od właścicieli nieruchomości oszczędności, wdrażania strategii ograniczania emisji CO2 czy korzystania w jak największym zakresie z odnawialnych źródeł energii. Oprócz regulatorów presję wywierają najemcy, którzy coraz rzadziej chcą być w budynkach niewykazujących działań z obszaru ESG. Dodatkowo np. banki mniej chętnie refinansują nieruchomości, które nie są przystosowane do wymagań z obszaru zrównoważonego rozwoju.

Biura

Na rynku biurowym trend pracy hybrydowej powoli się odwraca, a firmy zaczynają preferować większą obecność pracowników w biurach. Nowoczesne powierzchnie są coraz bardziej poszukiwane, a starsze biura podlegają modernizacjom, by znów móc z powodzeniem przyciągać najemców.

Magazyny

Trendem, który dominuje na rynku magazynowym, jest wyraźny wzrost nacisku na komfort i bezpieczeństwo pracowników. Podejmowanych jest coraz więcej działań, takich jak szkolenia z pierwszej pomocy czy promowanie zdrowego stylu życia. Fotowoltaika i inne technologie OZE stają się standardem w nowoczesnych magazynach, wpływając na ich rentowność i atrakcyjność inwestycyjną. Rok 2025 zapowiada się dobrze – jak wynika z raportu „Confidence Index”, zrealizowanego przez CBRE i P3, wskaźnik optymizmu w sektorze wynosi 52,2, co jest najwyższym poziomem od pięciu lat. Prawie 6 na 10 przedstawicieli branży ocenia obecne warunki biznesowe jako lepsze lub takie same jak rok temu, podczas gdy w 2023 r. wskazało na to 44 proc. 

Handel

Ostatnie lata na rynku handlowym zostały zdominowane przez ekspansję parków handlowych. W 2025 roku ten trend będzie kontynuowany. Parki handlowe stanowią ponad połowę całej powierzchni w budowie, tego typu obiekty zaczynają się pojawiać w coraz mniejszych miejscowościach.

Private rental sector

Sektor mieszkań na wynajem rozwija się szybko pomimo wyzwań gospodarczych i rynkowych. Szczególnie dynamiczny jest rozwój prywatnych akademików ze względu na to, że Polska odnotowuje wzrost liczby studentów krajowych i zagranicznych. Prywatni inwestorzy wprowadzają wysokie standardy zarządzania akademikami, oferując szeroki wachlarz udogodnień, takich jak siłownie, przestrzenie do nauki i wydarzenia integracyjne.

Daniel Bienias, dyrektor zarządzający CBRE w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Komentarz ukazał się w roczniku Trendy 2025 opublikowanym 16 grudnia 2024 r.
Udostępnij artykuł
Napisane przez