Niezłe kino z Relaksem

Syndyk masy upadłości spółki Relax Centrum wystawił na sprzedaż prawo użytkowania wieczystego działki nr 39 położonej przy ul. Złotej 8 w Warszawie wraz z prawem własności budynku dawnego kina Relax. Nie jest to pierwsze podejście do sprzedaży tej nieruchomości. W 2021 r. spółka Atrium Tower zadeklarowała za obiekt 16 mln zł, ale ponownie trafił on na przetarg. 

Powierzchnia gruntu wynosi nieco ponad 1 tys. mkw. Kubatura budynku to 14,7 tys. mkw. W przetargu wartość nieruchomości oszacowano na 7 mln zł bez VAT. Oferty należy składać do 10 października br.

Kino Relax działało w budynku do 2006 r. Właściciel obiektu Max-Film sprzedał go wtedy spółce powiązanej z siecią delikatesów Alma – Alma Development – za 18,1 mln zł. Spółka planowała w tym miejscu wznieść 185-metrowy wieżowiec, a gdy ten pomysł nie wypalił – siedmiopiętrowy budynek w kształcie piramidy. Kolejnym właścicielem została spółka Relax Centrum powiązana z Mirosławem Głowackim, prezesem firmy Becher Development, który planował wybudować tam 10-kondygnacyjny apartamentowiec z salą widowiskowo-teatralną na parterze. Relax Centrum nabyła nieruchomość z zamiarem zastąpienia kina apartamentowcem, na co nie pozwolił konserwator. Obiekt najpierw znalazł się w gminnej ewidencji zabytków (2017 r.), a dwa lata później w rejestrze zabytków. Projekt nie został zrealizowany, a spółka została postawiona w stan upadłości likwidacyjnej.

Budynek kina Relax został zaprojektowany przez Zbigniewa Wacławka we współpracy z Andrzejem Kaliszewskim i Zbigniewem Gąsiorem. Obiekt u zbiegu ul. Złotej i pasażu Wiecha w Warszawie został oddany do użytku w 1970 r. Nieruchomość jest częścią zabudowy tzw. Ściany Wschodniej.

Udostępnij artykuł
Napisane przez