Budowali tam samochody, teraz będzie osiedle

Okam zaprezentował koncepcję dla megaprojektu FSO Park na warszawskiej Pradze-Północ. Realizację inwestycji rozplanowano na 25 lat. Miasto w mieście powstać ma na terenach po dawnej fabryce samochodów FSO przy ul. Jagiellońskiej. Teren, za który deweloper zapłacił 130 mln euro, liczy 62 ha, a prace nad koncepcją zajęły dwa lata.

Powierzchnia użytkowa całego terenu wyniesie ok. 700 tys. mkw., z czego PUM to niemal 440 tys. mkw. W całej inwestycji zaplanowano ok. 12 tys. mieszkań. Docelowo zamieszkać ma tam nawet 19 tys. osób. Realizacja pierwszego etapu inwestycji ma się rozpocząć w I kwartale 2025 r. Obejmie ok. 11 ha, na których powstaną: część budynków mieszkalnych z powierzchniami handlowo-usługowymi, szkoła podstawowa dla ponad 650 uczniów oraz pierwszy fragment parku o docelowej powierzchni 10 ha. Łącznie na tereny zielone, które mają być ogólnodostępne, przeznaczono 20 ha.

 – Przez ponad dwa lata od zakupu działki intensywnie działaliśmy z władzami i organizacjami lokalnymi, partnerami oraz ekspertami, aby wypracować wspólną, satysfakcjonującą dla wszystkich stron wizję przyszłości terenu po dawnej FSO – mówi Arie Koren, założyciel Okam Capital i CEO Okam City, spółki realizującej inwestycję. – Założyliśmy zrównoważoną rewitalizację, połączenie historycznych elementów z nowymi funkcjonalnościami i nowoczesnymi rozwiązaniami, w tym prośrodowiskowymi, dzięki czemu ma powstać zrównoważone, multifunkcjonalne miasto przyszłości – dodaje.

Inwestor zapewnia, że projekt będzie realizowany w zgodzie z zasadami zrównoważonego budownictwa, a przy jego powstaniu użyte będą przede wszystkim przyjazne środowisku materiały i prefabrykaty. Wizja architektoniczna terenu została stworzona przez Okam we współpracy z pracowniami WXCA oraz Sawawa. Nawiązuje ona do masterplanu zrealizowanego przez firmę Dawos na zlecenie Urzędu m. st. Warszawy w 2019 r. Okam zakupił podupadły, pofabryczny teren po dawnej Fabryce Samochodów Osobowych w 2021 r. za 130 mln euro. Zarządzanie inwestycją powierzył firmie doradczej Savills.

 

 

Donata Karpik

Udostępnij artykuł
Napisane przez