Jak podaje Walter Herz, w minionym roku pojawiły się pierwsze oznaki ożywienia w segmencie hotelowym. Sygnałem powrotu do inwestowania kapitału międzynarodowego na polskim rynku była sprzedaż hotelowej części The Warsaw Hub przez Ghelamco.
Jednak ze względu na występujące obecnie spore rozbieżności w oczekiwaniach cenowych pomiędzy kupującymi i sprzedającymi eksperci nie spodziewają się w najbliższym czasie w tym obszarze diametralnych zmian. W następnych miesiącach będziemy raczej nadal obserwować finalizowanie pojedynczych transakcji. Większe ożywienie transakcyjne nastąpi prawdopodobnie w perspektywie 12–18 miesięcy.
Sektor hotelowy może pochwalić się natomiast świetnymi wynikami operacyjnymi. W 2023 r., według danych STR Global, hotele zanotowały 21-proc. wzrost średniego przychodu na dostępny pokój – RevPAR – w porównaniu z rokiem poprzednim i o 18 proc. wyższy w stosunku do wyników z 2019 r. Udziałem Polski był najwyższy wzrost wskaźnika RevPAR w regionie CEE w porównaniu z okresem sprzed pandemii. W ubiegłym roku hotele działające w Warszawie osiągnęły 21-proc. wzrost RevPAR r./r. i 26-proc. w porównaniu z rezultatami z 2019 r.
Według Walter Herz obecne w Polsce sieci hotelowe i operatorzy z krajów Europy Zachodniej oraz Ameryki zainteresowani są dalszym inwestowaniem na naszym rynku. Przykładem mogą być zapowiedziane: ekspansja międzynarodowej marki B&B Hotels oraz budowa hotelu marki Campanile Premiere Classe z 400 pokojami w pobliżu lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
fot. Pexels/maceiras