Ostrożnie należy oceniać możliwości rozwoju rynku

Rok 2024 przyniósł pierwsze znaczące efekty naszej strategii biznesowej z 2021 r. polegającej na zaangażowaniu się w działalność deweloperską w segmentach mieszkaniowym i magazynowym.

Dostarczyliśmy na rynek duże osiedle domów jednorodzinnych Neo Natolin (17 tys. mkw. PUM), bardzo dobrze przyjęte przez naszych klientów, które osiągnęło 99-proc. poziom sprzedaży na koniec listopada 2024 r. Obecnie kończymy także budowę projektu magazynowego Good Point V w Łubnej (30 tys. mkw. GLA), który już na etapie budowy został w pełni wynajęty. Kontynuowaliśmy także przygotowania do realizacji kolejnych projektów w segmencie magazynowym oraz prowadziliśmy dalsze prace związane z akwizycją kolejnych projektów mieszkaniowych.

W 2025 r. z całą pewnością nie zwolnimy tempa działań i będziemy konsekwentnie wdrażali kolejne projekty w ramach naszej strategii. W nadchodzących miesiącach chcielibyśmy rozpocząć budowę pierwszej fazy projektu magazynowego w gminie Karczew (35 tys. mkw. GLA), a także drugiego etapu projektu magazynowego w Łubnej (10 tys. mkw. GLA) oraz projektu mieszkaniowego Neo Natolin (13 tys. mkw. PUM). Zamierzamy także realizować proces przygotowań kolejnych inwestycji magazynowych o łącznej powierzchni 150 tys. mkw. GLA. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe plany, nadchodzący rok zapowiada się dla Real Management jako bardzo intensywny.

W ujęciu ogólnorynkowym przewiduję, że 2025 r. będzie bardzo interesującym okresem dla branży nieruchomości, z różną dynamiką w poszczególnych sektorach. W mojej ocenie rynek mieszkaniowy będzie zmierzał do stabilizacji, zarówno po stronie popytu, jak i podaży, co spowoduje, że ceny transakcyjne pozostaną na takim samym poziomie co w 2024 r., a deweloperzy będą z większą ostrożnością wprowadzali nowe projekty. Nadal bardzo istotnymi czynnikami wpływającymi na sytuację na rynku będą brak dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe, długi okres pozyskania zgód i pozwoleń oraz niepewność związana z planowanym procesem wprowadzenia planów ogólnych.

Z kolei największy wpływ na rynek nieruchomości komercyjnych będą miały polityka monetarna czołowych banków na świecie, sytuacja geopolityczna w Europie Wschodniej oraz kondycja gospodarki w Unii Europejskiej, szczególnie w przemyśle niemieckim. Dlatego z dużą ostrożnością należy oceniać możliwości rozwoju rynku nieruchomości komercyjnych w 2025 r., chociaż obniżające się stopy procentowe dają dużo optymizmu co do znacznej poprawy sytuacji na rynku inwestycyjnym na przełomie 2025 i 2026 r.

 

 

Marcin Malka, prezes zarządu, Real Management SA

Komentarz ukazał się w roczniku Trendy 2025 opublikowanym 16 grudnia 2024 r.
Udostępnij artykuł
Napisane przez