Na koniec marca 2023 r. wskaźnik pustostanów dla całej Warszawy wyniósł 11,6 proc. (10,2 proc. w strefach centralnych i 12,7 proc. poza centrum). Indeks ten utrzymał się na stabilnym poziomie w porównaniu z poprzednim kwartałem i jest o 0,6 pkt proc. niższy w odniesieniu do analogicznego okresu ubiegłego roku – podało JLL.
Analitycy zwracają jednak uwagę, że na rynku znajduje się ponad 100 tys. mkw. powierzchni wystawionej przez firmy na podnajem. Powierzchnie oferowane na relatywnie dłuższy okres, nawet ponad trzy lata, w niektórych przypadkach stanowią konkurencję dla tradycyjnego najmu. Choć tego typu przestrzenie nie są uwzględniane w strukturze pustostanów, to warto zwrócić uwagę, iż są one dostępne dla najemców – podkreślają eksperci. Jeśli we wskaźniku pustostanów uwzględnione zostałyby powierzchnie na podnajem, jego poziom wzrósłby do 13,3 proc. na koniec marca br.
– Po chwilowym spadku oferty podnajmu do poziomu około 80 tys. mkw. ponownie widzimy powrót do wyższych wartości. Oznacza to, że firmy dalej rewidują swoje plany dotyczące przyszłości swojego miejsca pracy – uważa Mateusz Polkowski, head of research & consultancy, JLL.
Chłodząco na wysokość wskaźnika pustostanów wpływa luka podażowa. W pierwszym kwartale 2023 r. w Warszawie do użytku nie oddano ani jednego projektu. Trend związany z malejącą podażą nowej powierzchni biurowej w stolicy będzie się utrzymywał w kolejnych latach. Zgodnie z prognozami nowe budynki planowane na 2023 r. dostarczą łącznie 75 tys. mkw. oraz 115 tys. mkw. w 2024 r. Na koniec zeszłego kwartału w budowie znajdowało się blisko 215 tys. mkw. Pomimo niewielkiego wzrostu kw./kw., związanego z rozpoczęciem budowy The Form, jest to nadal jeden z najniższych wyników notowanych na przestrzeni lat. Niezmiennie najwięcej nowej powierzchni powstaje w centralnej części miasta, gdzie realizowane są takie projekty, jak: The Bridge, Lixa oraz Vibe.
Trudno się dziwić deweloperom, że ostrożnie podchodzą do budowania, najemcy nie szaleją z kolei z najmem. W I kwartale br. najemcy ostrożnie podchodzili do podpisywania umów na powierzchnie biurowe w Warszawie i popyt na nowoczesne powierzchnie tego typu w tym okresie osiągnął blisko 159 tys. mkw. Porównanie tego wyniku do I kwartału ub.r. pokazuje, że wolumen transakcji był obecnie o 40 proc. niższy, natomiast według wstępnych prognoz całkowita aktywność najemców będzie porównywalna do wyniku z 2021 r., a kolejne lata przyniosą delikatny wzrost popytu na biura – prognozują eksperci JLL.
fot. Pexels/Adam – Borkowski