Rok 2024 był czasem niepewności w biznesie. Mimo to, według danych Cushman & Wakefield, w okresie od stycznia do września tego roku Polska była drugim najbardziej aktywnym rynkiem pod względem wynajmu powierzchni magazynowych w Europie. Pokazuje to, że pomimo większej ostrożności ze strony potencjalnych klientów powierzchni magazynowych, wywołanej przede wszystkim czynnikami makroekonomicznymi, Polska pozostaje atrakcyjnym rynkiem.
Patrząc na perspektywy dla branży na 2025 r., można zauważyć kilka powodów do optymizmu. Z jednej strony są to polepszające się dane z polskiego przemysłu, poprawa niektórych wskaźników makro oraz optymistyczne prognozy wzrostu gospodarczego, z drugiej natomiast – dość paradoksalnie – polskiemu rynkowi mogą sprzyjać obawy o globalny łańcuch dostaw. Według badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Prologis 2025 Supply Chain Outlook” dwie trzecie menedżerów wysokiego szczebla zarządzających czołowymi firmami z USA, Wielkiej Brytanii i Niemiec obawia się o stabilność łańcucha dostaw. Może to powodować chęć jego skrócenia i decydowanie się na obiekty logistyczne i produkcyjne bliżej docelowego klienta oraz na terenie Unii Europejskiej, co gwarantuje większą stabilność pod względem politycznym i regulacyjnym. Polska może skorzystać na tym trendzie dzięki wysokiej jakości magazynom oferowanym w naszym kraju. Dla przykładu wszystkie nowe magazyny Prologis w Polsce spełniają wymogi certyfikacji BREEAM Excellent.
Oferujemy też usługi dodatkowe w ramach platformy Essentials, aby wspierać naszych klientów na wszystkich etapach korzystania z magazynu: w momencie przeprowadzki do nowego obiektu, a także podczas działań operacyjnych w budynku. Proponujemy kompleksowe rozwiązania – od tych najprostszych, jak np. wyposażenie magazynu w systemy regałowe czy leasing wózków widłowych, aż po bardziej złożone projekty, jak choćby montaż i zarządzanie instalacjami OZE, ładowarkami EV czy rozwiązania smart dla zarządzania energią w magazynie. W ten sposób dostosowujemy obiekt do indywidualnych potrzeb klienta. Nasz kraj pozostaje też atrakcyjny pod względem kosztów, które – uwzględniając różne elementy wchodzące w skład całkowitych kosztów operatywnych – są nawet o połowę niższe niż w krajach Europy Zachodniej.
Paweł Sapek, SVP oraz regional head na region Europy Środkowej w Prologis