Z perspektywy rynku nieruchomości logistycznych obecna rzeczywistość sprzyja deweloperom z zabezpieczonymi gruntami w atrakcyjnych lokalizacjach, którzy mogą odważniej rozpoczynać budowy w odpowiedzi na stabilny popyt generowany m.in. przez rosnącą branżę e-commerce. Z drugiej strony pandemia to wciąż nieprzewidywalny czynnik, który wymaga elastyczności i otwartości na potrzeby klientów mogące zmieniać się nawet z miesiąca na miesiąc. Dlatego coraz ważniejsze staje się np. zabezpieczenie możliwości szybkiej ekspansji najemcy w ramach tego samego parku logistycznego. To czas, który sprzyja precyzyjnym umowom, a z perspektywy najemców – współpracy z doświadczonymi partnerami z silnym poczuciem etyki biznesowej.
Na pewno istotnym czynnikiem wpływającym na rynek będą rosnące ceny materiałów budowlanych, co może przekładać się na wzrost czynszów w najlepszych lokalizacjach. Spodziewamy się również kontynuacji trendu relokacji części produkcji z krajów azjatyckich oraz niektórych krajów Europy Zachodniej do Polski.
Rok 2022 upłynie nam pod znakiem budowy projektów rozpoczętych w roku 2021, w tym GLP Park Lędziny o docelowej powierzchni około 110 tys. mkw. oraz Wrocław V Logistics Centre (pierwszy budynek ponad 40 tys. mkw., docelowo nawet 240 tys. mkw.). Chcemy też rozbudowywać Pomorskie Centrum Logistyczne w Gdańsku. Mamy również w przygotowaniu dwie inwestycje w rejonie Warszawy.
Wszystkie te budynki powstaną zgodnie z GLP Design Standard – naszym pakietem rozwiązań ukierunkowanych na bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni, niższe zużycie mediów przez najemców, większą bioróżnorodność terenów zielonych oraz dbałość o lepsze warunki pracy zarówno dla pracowników magazynowych, jak i personelu biurowego. Naszym głównym założeniem jest poszerzenie portfolio obiektów typu big box. Jesteśmy też gotowi dzielić się naszym doświadczeniem z klientami, którzy potrzebują budynków logistycznych lub produkcyjnych w 100 proc. indywidualnych i szytych na miarę.
Jarosław Czechowicz, country manager, GLP