PRS-y dynamicznie

W 2023 r. na polski rynek mieszkań na wynajem (build to rent, BTR) trafiło 5,1 tys. mieszkań, co stanowi 40-proc. wzrost podaży r./r. Na koniec ub.r. roku w ofercie inwestorów instytucjonalnych dostępnych było ponad 16 tys. lokali BTR, z czego blisko 32 proc. zostało oddanych do użytku w tym samym roku. 

Warto jednak zauważyć, że mieszkania z rąk instytucji stanowiły zaledwie 1,4 proc. całkowitej podaży lokali na wynajem w głównych miastach Polski, podczas gdy ponad 98 proc. zasobów stanowi własność prywatna, szacowana na ponad 1,2 mln lokali.

Według ekspertów Knight Frank i Dentons, którzy opracowali najnowszy raport o rynku BTR w Polsce, dynamiczny rynek nieruchomości i panujące warunki społeczno-gospodarcze stwarzają nowe możliwości dalszej ekspansji tego sektora w Polsce. Potwierdzają to również ankietowani inwestorzy aktywni w tym segmencie rynku – ponad 40 proc. podmiotów szacuje prime yield w Warszawie na poziomie 5,50–6 proc., a niespełna 20 proc. na ponad 6 proc. Jednocześnie zapytani o bariery i ryzyka w rozwoju rynku wskazują na koszty finansowania (69 proc.), ograniczoną dostępność gruntów (44 proc.) i ich przeszacowaną wartość przez sprzedających (44 proc). Z perspektywy prawnej najczęściej wymieniano brak REIT-ów (69 proc.) oraz przejrzystych regulacji podatkowych (62 proc.). Do końca 2024 r. do użytku zostanie oddanych około 6,5 tys. mieszkań. Grunty, na których może powstać kolejne ponad 36 tys. lokali, zostały już zabezpieczone przez inwestorów.

 

fot. Pexels/shotbyrain

Udostępnij artykuł
Napisane przez