Przygotowujemy się do budowy obiektów o dużej powierzchni

Na sektor nieruchomości w 2023 r. ogromny wpływ będzie miała sytuacja gospodarcza. Obecnie inflacja sprawia, że rosną koszty finansowania bankowego, a wysokie ceny materiałów utrudniają tworzenie zyskownych projektów.

Obniżanie się poziomu inflacji w 2023 r. i jej powrót do celu inflacyjnego NBP w kolejnych latach to jeden z głównych czynników, na który liczą deweloperzy budujący parki handlowe oraz cała branża nieruchomości. Istotne jest także, aby nasza gospodarka nie weszła w długotrwały okres stagnacji, który ograniczy poziom konsumpcji i wpłynie na wyniki całego sektora handlowego. 

W poprzednich latach mogliśmy obserwować trend obniżania się yieldów na obiekty parków handlowych, co umacniało ich atrakcyjność dla inwestorów wybierających produkty o niskim ryzyku inwestycyjnym. W 2022 r. ten trend uległ zahamowaniu. Jego powrót w roku 2023 zintensyfikowałby obrót gotowymi parkami handlowymi i wpłynąłby na kształt sektora.

W 2023 r. planujemy wzmocnić tempo rozwoju i wrócić do tempa sprzed wybuchu wojny, która na chwilę wstrzymała nowe przedsięwzięcia w całej branży. Zamierzamy zrealizować osiem inwestycji, powiększając nasze portfolio vendo parków w Polsce do 40 obiektów. Ze względu na wysoki poziom popytu ze strony najemców przygotowujemy się także do budowy obiektów o dużej powierzchni, powyżej 10 tys. mkw., a nawet przekraczających 15 tys. mkw.

W 2022 r. rozpoczęliśmy realizację naszego pierwszego PRS-u w Polsce, w Poznaniu, który będzie wykonany na wzór inwestycji Trei Real Estate w tym sektorze w innych krajach, takich jak Niemcy i Stany Zjednoczone. Widzimy potencjał w rodzimym rynku najmu instytucjonalnego i chcemy się na nim rozwijać. Dywersyfikujemy nasz model biznesowy w Polsce bazujący obecnie na obiektach handlowych i nieruchomościach mieszkaniowych. W 2023 roku planujemy zawrzeć umowy joint venture na realizację naszych projektów PRS.

 

Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający, Trei Real Estate Poland

Share Post
Written by