Raporty finansowe, które są prawdziwym wsparciem

MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY Raportowanie finansowe dotyczące nieruchomości komercyjnych powinno zawsze odbywać się z kontekstem biznesowym. Dodatkowo ważne jest, aby właściciel miał dostęp do tych informacji na bieżąco, zawsze gdy tego potrzebuje. Dzięki temu może w razie potrzeby szybko podejmować decyzje, np. dotyczące dalszego inwestowania, zmian w strategii wynajmu czy wdrożenia programu oszczędzania. W CBRE doskonale zdajemy sobie sprawę z wagi odpowiedniego raportowania finansowego. Korzystamy przy tym z aplikacji Yardi. Dzięki wspomnianym działaniom i odpowiedniemu narzędziu już na pierwszy rzut oka widać, co kryje się za liczbami.

Przychody i koszty związane z nieruchomością przechodzą przez osoby, które nią zarządzają, a ich obowiązkiem jest rejestrowanie ich na bieżąco. W aplikacji Yardi rejestrowane są wszystkie dane finansowe. Każdy koszt musi być zaakceptowany przez dwie osoby, w tym przedstawiciela klienta, żeby uruchomić płatność. Dzięki temu klient ma pewność, że wszystko odbyło się zgodnie z wytycznymi. Generowane raporty są przejrzyste, rzetelne i łatwe w weryfikacji, niezależnie od tego, czego dotyczą.

Raport z rekomendacjami

Każde zdarzenie na obiekcie pociąga za sobą koszty. Niektóre z nich są stałe, jak sprzątanie, odśnieżanie, a niektóre dodatkowe, jak np. usuwanie szkód po zalaniu. Wszelkie faktury rejestrowane są w aplikacji Yardi, a CBRE dodaje do nich komentarz biznesowy, a więc informację, co stoi za danym kosztem. Zarządca sprawdza również, jak wydatek wygląda w perspektywie całego budżetu, aby właściciel wiedział, jak ma się on do jego planu finansowego. W sytuacji gdy pojawiają się odchylenia od planu, CBRE dodaje dodatkowy komentarz z rekomendacją dalszego działania. Dodatkowo, w zależności od potrzeb klienta, raporty omawiane są podczas spotkań, często nawet całodziennych, co pozwala właścicielowi na jeszcze lepsze podejmowanie decyzji finansowych.

Raportowanie jest kompleksowe i może obejmować różne obszary działalności. Może dotyczyć budownictwa komercyjnego, magazynów samoobsługowych, domów studenckich, mieszkań dla seniorów, coworkingów itd. Finanse można badać pod różnymi kątami, np. księgowości, zarządzania energią, kompleksowych zakupów, analityki biznesowej. Dlatego tego typu raporty są ważne nie tylko w trakcie obsługi obiektu, ale również w procesie jego sprzedaży.

Szybkie decyzje

Zmiany dotyczące funkcjonowania nieruchomości i jej budżetu często wymagają czasu. Dlatego im wcześniej dowiemy się, że jakaś ich część generuje niepotrzebne straty, tym lepiej. W sytuacji gdy np. któryś z najemców notorycznie nie płaci czynszu, można w odpowiednim momencie podjąć decyzję o poszukiwaniu nowego, unikając strat. Jednocześnie gdy na którejś z nieruchomości trzeba podnieść zyski, to można w krótkim czasie zadecydować o podwyższeniu czynszów dla nowych najemców. Czas, w jakim realizowane jest raportowanie, może być dobierany bardzo elastycznie, w zależności od potrzeb inwestora czy funduszu. Rozwiązanie wykorzystywane przez CBRE pozwala śledzić to na bieżąco, a właściciel może dostać raport nawet tego samego dnia, jeśli tego potrzebuje. A warto pamiętać, że posiadacz nieruchomości często sam musi raportować do swoich interesariuszy, z którymi współpracuje. Dzięki takiemu podejściu do raportowania może to robić bardzo sprawnie.

O CBRE

CBRE Group, Inc. (NYSE: CBRE), spółka z listy Fortune 500 i S&P 500 z siedzibą w Los Angeles, jest największą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi w zakresie nieruchomości komercyjnych i inwestycyjną (na podstawie przychodów z 2019 r.). Firma zatrudnia ponad 100 tys. pracowników (nie wliczając podmiotów stowarzyszonych i partnerskich) i obsługuje inwestorów i najemców nieruchomości za pośrednictwem ponad 530 biur na całym świecie. CBRE oferuje szeroki zakres zintegrowanych usług, doradztwo strategiczne w zakresie inwestycji i wynajmu, usługi korporacyjne, usługi zarządzania nieruchomościami oraz projektami, administrację firm, bankowość hipoteczną, wyceny, usługi deweloperskie, usługi zarządzania inwestycjami oraz usługi konsultingowe i analityczne. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.cbre.pl.

 

Autor: Ewa Bartoszcze, director, head of finance property management w CBRE

Udostępnij artykuł
Napisane przez