Rok 2025 dla JLL będzie płynną kontynuacją tegorocznych sukcesów naszego zespołu. To możliwe dzięki unikalnej kombinacji niepowtarzalnego doświadczenia wszystkich nas wspartego danymi i narzędziami analitycznymi, w które wierzymy i intensywnie inwestujemy od lat (m.in. globalna platforma wiedzy Falcon).
Widząc wyzwania naszych klientów – najemców i inwestorów – związane z rosnącymi cenami energii, będziemy coraz intensywniej uczestniczyli w doradztwie transakcyjnym w sektorze odnawialnych źródeł i magazynów energii. Pozostaniemy też liderem projektów rozwijających cały rynek. To aktywizacja w średnim okresie 20 mld zł lokalnego kapitału w ramach REIT oraz stabilizacja rynku dewelopersko-budowlanego poprzez poszukiwanie rozwiązań dla segmentu dostępnych mieszkań, w którym obecnie brakuje ponad ćwierć miliona lokali.
Podsumowanie 2024 r.
W 2024 r. w sektorze biurowym widoczna była kontynuacja trendu polaryzacji czynszów. Najemcy korporacyjni nadal wybierają nowoczesne, zrównoważone budynki w centrum miast, które wpisują się w ich strategie ESG. Doskonale obrazuje to rekordowa w Europie, dotycząca pojedynczego budynku, transakcja sprzedaży biurowca Warsaw Unit za kwotę ponad 1,2 mld zł, przy której JLL doradzał stronie kupującej. Starsze obiekty poza głównymi lokalizacjami mają trudności z komercjalizacją, dlatego właściciele skłaniają się ku modernizacji, zmianie funkcji czy wyburzeniu obiektu. W samej Warszawie od 2020 r. wycofano z rynku ponad 350 tys. mkw. powierzchni biurowej, a do 2026 r. ten trend może objąć kolejne 300 tys. mkw.
Rynek magazynowy w 2024 r. to przede wszystkim szukanie konsensu cenowego, zarówno po stronie najmu, jak i inwestycji, oraz równowagi pomiędzy popytem a podażą. Mimo że istniejące zasoby pozostają stosunkowo młode i nowoczesne, na tle pozostałych wyróżniają się najnowsze i zaawansowane technologicznie projekty. Wśród obaw jedną z najistotniejszych pozostaje niestabilna sytuacja geopolityczna, jednak coraz większa liczba graczy znajduje rozwiązania usprawniające i zabezpieczające ich łańcuchy dostaw. Popyt wraca do poziomów sprzed pandemii COVID, głównie za sprawą dynamicznie rosnących sektorów logistyki, handlu detalicznego i e-commerce, a magazyny znowu pojawiają się na radarach inwestorów.
Dla handlu to kolejny rok, który upłynął pod znakiem parków handlowych – w ramach tego formatu w 2024 r. do użytku oddano ponad 500 tys. mkw. Spodziewamy się kontynuacji tego trendu w przyszłym roku, jednak nie zapominamy o centrach handlowych – mijający rok to rekordowe transakcje, takie jak sprzedaż centrum handlowego Magnolia Park we Wrocławiu za 373 mln euro oraz portfela sześciu centrów handlowych Cromwell Polish Retail Fund za 285 mln euro. Obiekty tego typu znowu osiągają rekordowe wyniki, a właściciele planują i wprowadzają nowe usprawnienia. Większość z nich dotyczy stref gastronomicznych i wypoczynkowych – galerie znów stają się miejscem spotkań młodzieży. Jest to jednak kolejne pokolenie kupujących, które stawia przed markami i właścicielami centrów zupełnie nowe wyzwania.
Rynek mieszkaniowy w 2024 r. zmagał się z ograniczonym popytem, spowodowanym m.in. niepewnością legislacyjną i wysokimi kosztami finansowania. Oczekiwane w 2025 r. obniżki stóp procentowych mogą poprawić zdolność kredytową nabywców. Dla inwestorów w segmencie PRS stabilny poziom czynszów oraz brak prognozowanego znaczącego wzrostu cen mieszkań przekładają się na ograniczoną aktywność na rynku. W tle pozostają także potencjalne zmiany prawne, takie jak opodatkowanie pustostanów czy wyższy podatek od najmu krótkoterminowego.
Prognozy na 2025
Rok 2025 zapowiada się jako czas dalszej transformacji. Sektor biurowy w Warszawie i innych dużych miastach będzie rynkiem dwóch prędkości z Warszawą, odnotowującą ruch i zainteresowanie, i miastami regionalnymi, w których ta aktywność jest mniejsza. Wdrażanie zielonych umów najmu, a także rozwój technologii oraz kolejne eksperymenty i pilotaże sztucznej inteligencji przyspieszą optymalizację nieruchomości pod kątem kosztów i funkcjonalności. W sektorze mieszkaniowym kluczową rolę odegrają tempo spadku stóp procentowych oraz rozwój programów wspierających zakup pierwszego mieszkania. Duża podaż w największych miastach zapewni szeroki wybór dla nabywców, ale wyzwaniem pozostanie utrzymanie rentowności projektów deweloperskich.
Mateusz Bonca, CEO JLL