Inflacja przetasuje rynek centrów handlowych

EUROPA W kolejnych pięciu latach centra handlowe z najwyższej półki staną się najbardziej atrakcyjnym celem inwestycyjnym – przewiduje AEW w raporcie „European Annual Outlook for 2022”.

Z uwagi na rosnącą inflację to w sektorze centrów handlowych typu prime spodziewane jest w przyszłym roku największe odbicie. Według AEW rentowność sztandarowych europejskich obiektów handlowych rosła w ostatnich dwóch latach najszybciej w porównaniu z pozostałymi sektorami rynku nieruchomości komercyjnych i dlatego oczekiwany spadek stóp zwrotu może wynieść nawet 30 pkt baz. w okresie kolejnych pięciu lat. Najdroższe centra handlowe w Europie mają generować zwroty na poziomie 7,4 proc. rocznie, co daje najwyższy generowany zysk spośród wszystkich sektorów nieruchomości komercyjnych.

Stopy zwrotu w centrach handlowych wzrosły o 50 pkt proc. od 2018 r. W tym samym czasie handel na głównych ulicach handlowych – czyli tzw. high-street retail – wzrósł o 120 pkt proc. AEW przewiduje, że do 2026r. stopy kapitalizacji w obu sektorach spadną odpowiednio o 30 i 15 pkt proc. Drugie miejsce zajmą nieruchomości magazynowe i logistyczne. Stopy zwrotu w sektorze osiągają obecnie najniższe historyczne poziomy. AEW przewiduje, że w kolejnych pięciu latach – ze zwrotami na poziomie 6,5 proc. rocznie – stanie się on drugim najbardziej atrakcyjnym rynkiem.

Pozytywne są też perspektywy dla rynku biurowego. Pomimo trwającej debaty na temat modelu pracy AEW w kolejnych sześciu latach przewiduje niewielki, 5-proc. spadek popytu na powierzchnię biurową.

Udostępnij artykuł
Napisane przez