Wyhamowanie na rynku mieszkaniowym tak po stronie popytowej, jak i podażowej to chwilowy trend, który potrwać może do końca roku. Ożywienie po stronie deweloperów i klientów powinno wrócić po Nowym Roku, wraz z oczekiwaną obniżką stóp procentowych.
Na rynku warszawskim, gdzie prowadzimy nasze inwestycje, sprzedaż mieszkań w pierwszych dwóch kwartałach 2024 r. nieznacznie wyhamowała. Spodziewamy się, że jest to chwilowy trend – w ciągu ostatnich miesięcy ceny wzrosły tylko nieznacznie, a podaż nowych lokali na rynku stołecznym jest wyraźnie niższa od długoterminowej średniej. W obu naszych obecnych inwestycjach w Warszawie – oddanym niedawno do użytku osiedlu Lizbońska na Saskiej Kępie oraz realizowanym jeszcze projekcie Ursynów#22 pozostało już niewiele wolnych mieszkań. Dzięki doskonałym lokalizacjom, dostępowi do rozbudowanej infrastruktury i dobrej relacji oferowanej jakości do ceny od samego początku inwestycje te cieszyły się dużym zainteresowaniem klientów.
Sytuacja na rynku mieszkaniowym do końca roku nie ulegnie większym zmianom. Deweloperzy obecnie wprowadzają niewiele nowych inwestycji, w związku z czym podaż lokali na rynku pozostanie ograniczona. Istotną barierą jest wciąż niska dostępność działek pod zabudowę. Po stronie popytowej ożywienie powinno nadejść na początku przyszłego roku wraz z wyczekiwaną przez nabywców obniżką stóp procentowych. Poprawi to zdolność kredytową kupujących i obniży koszt kredytów hipotecznych.
Ten czas wykorzystamy na przygotowanie nowych projektów w kilku dzielnicach Warszawy, które zrealizujemy w ramach umów joint venture z naszymi partnerami – Develią oraz Hannerem. Formuła JV umożliwi nam realizację projektów w większej skali. Szacujemy, że mamy szansę sprzedawać na rynku warszawskim docelowo ok. 1 tys. mieszkań rocznie. Dodatkowo planujemy wejście na rynek prywatnych akademików (PBSA). Procedujemy umowę z dużym międzynarodowym operatorem domów studenckich. W drugiej połowie roku będziemy szukać finansowania dla tych inwestycji. Planujemy w najbliższych latach dostarczyć żakom w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu co najmniej 2 tys. łóżek.
Renata McCabe-Kudła, country manager, Grupo Lar Polska