Rynki logistyczne naszego regionu pod lupą

Według najnowszego raportu Catella Research, nakreślającego kondycję sektora logistycznego w pierwszym kwartale 2022 r., sytuacja geopolityczna w Europie wpłynie na reorganizację geografii logistyki w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Co ciekawe, rynki krajów CEE/SEE stają się języczkiem u wagi. „Nie bez powodu włączyliśmy Węgry, Słowenię i Słowację do naszej analizy, ponieważ rynki Europy Wschodniej będą stawały się coraz ważniejsze” – czytamy w raporcie.

 Według analityków Catelli w drugim roku pandemii europejski rynek logistyczny okazał się dynamiczny i odporny na kryzys. Rosnące ceny najmu i spadające stopy kapitalizacji za najlepsze powierzchnie można było zaobserwować w prawie wszystkich europejskich regionach logistycznych. Jednak trwałe zainteresowanie inwestorów tą klasą aktywów spotyka się ze zmienioną sytuacją geopolityczną. To z kolei wpływa na oceny ryzyka, zwłaszcza w krajach CEE/SEE.

 – Fundamentalne dostosowanie poziomu ryzyka do sytuacji polityczno-gospodarczej wywrze presję na stopy zwrotu. Obserwujemy już pierwsze premie za ryzyko u instytucji finansowych na projekty w tym segmencie. Przewidujemy, że do jesieni br. zobaczymy nowy krajobraz stóp zwrotu w niektórych częściach Europy – prognozuje prof. dr Thomas Beyerle, dyrektor ds. badań w Catella Group.

 Aktualna sytuacja geopolityczna w Europie wpływa na przerywanie i przekierowywanie przepływów transportowych. „Doprowadzi to do krótkotrwałego wzrostu pojemności magazynowej; podobną lekcję odebraliśmy w pierwszym roku pandemii. Teraz uwaga zostanie przekierowana z obiektów ostatniej mili na nearshoring” – uważają eksperci Catelli.

 

fot. Fatih Turan/Pexels

 

Udostępnij artykuł
Napisane przez