W sektorze nieruchomości logistycznych coraz ważniejsza jest energooszczędność, szczególnie tam, gdzie prowadzona jest nie tylko typowa działalność magazynowa, ale też produkcyjna. Spodziewamy się też ograniczenia nowej podaży.
W obliczu podwyżek cen energii klienci będą stawiać na budynki wysokiej jakości, wyposażone w oświetlenie LED, smart metering, przygotowane do montażu fotowoltaiki i doświetlone naturalnym światłem. Nie tylko ze względu na generowane oszczędności, ale też zobowiązania właścicieli i użytkowników budynków w zakresie polityki ESG.
Mimo że część głównych rynków w Polsce mierzy się z niedoborem odpowiednich obiektów, po okresie dużej aktywności deweloperów w trakcie pandemii spodziewamy się ograniczenia nowej podaży. Będzie to wynikać ze wzrostu kosztów finansowania nowych projektów oraz budowy, a także ograniczonych możliwości sprzedaży ukończonych budynków na rynku inwestycyjnym – w związku z sytuacją makroekonomiczną i geopolityczną. Jednocześnie aktywność najemców pozostanie na poziomie zbliżonym do drugiej połowy 2022 r. – trend nearshoringu utrzymuje się, tym bardziej że pomimo wzrostu czynszów Polska pozostaje bardziej atrakcyjna kosztowo niż rynki Europy Zachodniej.
W Polsce koncentrujemy się na rynku warszawskim, Górnym Śląsku, Wrocławiu, Krakowie, Trójmieście i Poznaniu. W 2023 r. planujemy ukończenie trzeciego etapu Poznań Airport Logistics Centre (ponad 28,6 tys. mkw.) oraz ostatniego budynku w ramach parku logistycznego w Modlniczce koło Krakowa. Mówimy więc o budynkach ze świetnym dostępem do kluczowych szlaków komunikacyjnych oraz aglomeracji z kilkumilionową bazą odbiorców końcowych. Będziemy też starannie poszukiwać możliwości rozwoju w najlepszych lokalizacjach, w tym pracować nad rozbudową istniejących projektów, np. pod Wrocławiem i w Lędzinach.
Jarosław Czechowicz, country manager, GLP