Sprzedają rezydencję Bismarcka

GRYFICE Gmina wystawiła na sprzedaż dawną rezydencję rodziny von Bismarck w Płotach w powiecie gryfickim. Cena wywoławcza to 2 mln zł. Zespół parkowo-zamkowy położony jest nad rzeką Regą w centrum miasta, przy ul. Sienkiewicza. Nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.
Obiekt wraz ze znajdującym się na jego tyłach parkiem nazywany jest rezydencją rodziny von Bismarck. Przy czym jedna z najbardziej reprezentacyjnych rezydencji szlacheckich była pierwotnie własnością rodu von Osten. Gdy Ostenowie zmuszeni byli sprzedać tzw. stary zamek w Płotach, za uzyskane środki wybudowali mniejszy nowy zamek. Po wydaniu córki fundatora zamku za bratanka kanclerza Ottona von Bismarcka obiekt zyskał przydomek rezydencji Bismarcka.
Po II wojnie światowej zamek stał się siedzibą szkoły rolniczej, później internatu dla dojeżdżających do zespołu szkół rolniczych. W prawym skrzydle zamku mieszczą się sala posiedzeń oraz sala ślubów. Od strony północnej nowy zamek sąsiaduje z terenem kościoła neogotyckiego, sąsiaduje też z przystanią kajakową leżącą na szlaku kajakowym o długości 136 km, od Świdwina do Morza Bałtyckiego. Przetarg zaplanowano na 11 marca br.

Udostępnij artykuł
Napisane przez