Transakcja za miliard

Morgan Stanley sfinalizował zakup warszawskiego biurowca Metropolitan. Wartość transakcji to około 1 mld zł. O umowie przedwstępnej „Property Insider” informował już w marcu br. Na przejęcie biurowca zgodę musiał wyrazić UOKiK.

Transakcja polegała na nabyciu przez PPFE Holdings z siedzibą w Luksemburgu części mienia DWS Alternatives GmbH z Frankfurtu n. Menem wraz z biurowcem Metropolitan w Warszawie oraz z powiązanymi prawami i zobowiązaniami. Przed rokiem DWS sprzedało CPI warszawski biurowiec Green Corner za 52,2 mln euro. W portfelu niemieckiego funduszu są jeszcze udziały w spółce, do której należy m.in. warszawski wieżowiec Rondo 1. PPFE Holdings jest powiązana z Prime Property Fund Europe SCSp, której doradza amerykański bank inwestycyjny. W listopadzie ub.r. Morgan Stanley informował, że zebrał w ramach tego funduszu 700 mln euro na inwestycje w topowe aktywa w Europie.

Biurowiec Metropolitan został ukończony w 2003 r. przez Hinesa. Zaprojektował go sir Norman Foster. Gmach ma 38 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 33,5 tys. mkw. powierzchni biurowej i 3,6 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Na parterze budynku zlokalizowane są lokale usługowe, na dwóch kondygnacjach podziemnych znajduje się parking. Pozostałą część budynku zajmują przestrzenie o funkcji biurowej.

Przed DWS właścicielem ikonicznego gmachu, zlokalizowanego przy pl. Piłsudskiego, był fundusz Aberdeen Asset Management Deutschland. Sprzedał on biurowiec w 2014 r. za prawie 190 mln euro, a finansowanie transakcji w kwocie 133,4 mln euro zapewnił wtedy Deutsche Hypothekenbank.

 

Archiwum, sierpień 2021

Udostępnij artykuł
Napisane przez