Tylko REIT-y nas uratują

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce wpływa negatywnie na wszystkie jego gałęzie. W branży nie ma w tej chwili biznesu, który przeżywałby hossę, co ze względu na warunki i wysokości kontraktów odczuwamy także my – firmy działające w sektorze projektowania i wykańczania wnętrz.

Z naszego punktu widzenia najbardziej pewnym produktem nieruchomościowym są luksusowe inwestycje mieszkaniowe w prestiżowych lokalizacjach. Jest duże zainteresowanie tego typu produktami i są one szybko zbywalne. Przy tym cena za 1 mkw. jest wysoka. Tego rodzaju inwestycje pozwalają zarobić. Z drugiej strony – tego typu biznes nie będzie trwał wiecznie. Rynek mieszkań, łącznie z PRS-ami, wymaga dużo większej liczby osób zaangażowanych w projekt ze względu m.in. na dużo bardziej skomplikowany charakter takiej inwestycji, w tym wielość detali do wykonania. Stąd dla firm fitoutowych ważne jest obecnie doświadczenie zdobyte przy realizacji różnego typu projektów nieruchomościowych. Dzięki temu jesteśmy w stanie zdywersyfikować usługi i złożyć portfel zamówień składający się z kombinacji projektów z kilku sektorów.

Z kolei biura, handel, magazyny i hotele dotyka aktualnie kryzys związany czy to z uzyskaniem finansowania, czy z możliwościami wynajmu, a w konsekwencji – ich opłacalnością. Aktywność deweloperów i inwestorów znacznie wyhamowała ze względu na to, że różnica między kosztem wytworzenia a zbycia danej inwestycji jest niemal żadna. Wiele nowych projektów stoi też pod znakiem zapytania, a częściej niż o modernizacjach i rewitalizacjach mówi się o przesuwaniu inwestycji.

Konieczne są regulacje, które wprowadziłyby nowy kapitał, np. prywatny. Moim zdaniem powinna i musi nastąpić zmiana w tym zakresie, bo inaczej stagnacja rozgości się na rynku na dobre, co odbije się na wszystkich zaangażowanych w sektor nieruchomości. Branża z niecierpliwością czeka na ustawę o REIT-ach. Byłby to impuls do dalszego rozwoju, a także większe możliwości inwestowania dla ludzi zainteresowanych lokowaniem kapitału w tym obszarze gospodarki.

 

Rajmund Węgrzynek, współzałożyciel Neo Świat 2.0

Udostępnij artykuł
Napisane przez