Ukraińcy i Białorusini na czele

POLSKA Z danych MSWiA wynika, że w 2025 r. cudzoziemcy nabyli w Polsce ponad 17,7 tys. lokali, co jest wynikiem niemal pięciokrotnie wyższym niż dekadę temu i 2,2 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Choć na czele rankingu wciąż niezachwianie pozostają Ukraińcy (9,3 tys. mieszkań) i Białorusini (2,7 tys.), w strukturze nabywców widać wyraźne zmiany.

Jak wskazuje Marek Wielgo z portalu GetHome.pl, polski rynek nie przyciąga już przede wszystkim anonimowego kapitału spekulacyjnego, lecz głównie ludzi – takich, którzy przyjeżdżają tu pracować, studiować, zakładać firmy i z czasem zapuszczać korzenie. Doskonale widać to po rosnącej aktywności Hindusów (głównie specjalistów IT), którzy awansowali na czwarte miejsce w zestawieniu (16 tys. mkw., ok. 320 mieszkań). Do pierwszej dziesiątki dołączyli też Turcy i Czesi (po ok. 10 tys. mkw., 200 lokali), z czego ci drudzy chętnie traktują polskie mieszkania jako „inwestycję sąsiedzką”. Z drugiej strony maleje popyt m.in. ze strony mieszkańców krajów Europy Zachodniej. Zakupy obywateli Niemiec (3. miejsce) spadły z ponad 75 tys. mkw. w 2022 r. do niespełna 44 tys. mkw. obecnie. Powodem są wyższe ceny lokali nad Wisłą oraz słabsza rentowność najmu.

Udostępnij artykuł
Napisane przez