Urban Land Institute Poland (ULI Poland) rozpoczął zwiększanie zasięgu swojej obecności w Polsce o miasta regionalne. Jako pierwsza globalną organizację przywitała aglomeracja trójmiejska, w której ULI Poland zorganizował konferencję „ULI for Waterfront Cities”.
Rangę tego wydarzenia podkreśliła obecność najwyższych władz trzech ośrodków tworzących Trójmiasto: Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, prezydent Sopotu, i Aleksandry Kosiorek, prezydent Gdyni. W swoich wystąpieniach podkreśliły one ogromny potencjał regionu, a także nadzieje wynikające z nawiązania współpracy z ULI, która umożliwi wymianę wiedzy i doświadczeń z ekspertami i decydentami z całego świata.
– Bardzo się cieszymy z obecności Urban Land Institute w naszym obszarze metropolitalnym i możliwości współpracy z przedstawicielami sektora prywatnego w ramach globalnej sieci ULI. Uważam, że taka współpraca jest niezwykle istotna w kontekście planowania i realizacji zrównoważonych przestrzeni miejskich. Dzięki niej nasze miasta mogą korzystać z najlepszych wzorców w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz urbanistyki – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
– Uważam, że bardzo istotny jest dialog między sektorem publicznym i prywatnym nad kształtem rozwoju naszych miast. Pozwala on na poprawienie jakości życia mieszkańców i przestrzeni publicznych. Inicjatywy ULI Poland dają świetną platformę wymiany doświadczeń między podmiotami z całego świata – zauważyła Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.
– Gdynia już od kilku lat jest miastem partnerskim ULI Poland. Organizowane przez grono ekspertów forum to doskonała okazja do dyskusji na temat wyzwań i szans, przed którymi stają nasze miasta, takimi jak zmiany klimatu, rozwój przestrzeni miejskich i przystępne cenowo mieszkalnictwo. Bardzo się cieszę, że Gdynia, wspólnie z Gdańskiem i Sopotem, może uczestniczyć w wydarzeniu inaugurującym obecność ULI Poland w naszej metropolii – podsumowała Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.
Wydarzenie uświetniła prezentacja Carlo Castellego, wybitnego architekta i eksperta w dziedzinie planowania miast, który przygotował wystąpienie pt. „Woda i miasta – miłość i nienawiść, która trwa od tysięcy lat. Czy przetrwa?”. Castelli przedstawił inspirujące przykłady miast na całym świecie, które dzięki bliskości wody rozwinęły się w globalne metropolie. Zaznaczył także, jakie wyzwania stawia przed nimi rosnące zagrożenie związane ze zmianami klimatycznymi.
– Woda od zawsze była siłą napędową rozwoju miast, ale równocześnie niesie ze sobą ryzyko, dlatego kluczowe jest planowanie przestrzenne uwzględniające zarówno jej potencjał, jak i wyzwania – podkreślił Castelli.
Kolejnym istotnym punktem programu było wystąpienie prof. Piotra Lorensa, architekta Gdańska, który omówił znaczenie dialogu w procesie tworzenia przestrzeni miejskiej. W swojej prelekcji pt. „Negocjowanie przestrzeni miejskiej – budowanie dialogu ze wszystkimi interesariuszami” podkreślał, jak ważne jest włączanie w proces urbanistyczny lokalnych społeczności, inwestorów, biznesu oraz władz.
– Miasta to złożone przestrzenie, w których spotykają się interesy społeczne, ekonomiczne, polityczne i środowiskowe. Aby skutecznie kształtować te przestrzenie, musimy uznać, że każdy interesariusz – od mieszkańców, przez inwestorów, po lokalne władze – ma swój głos w tej debacie. Proces ten powinien być transparentny, a decyzje oparte na szeroko zakrojonych konsultacjach. Kluczowe jest, aby w tworzeniu planów urbanistycznych uwzględniać zarówno formalne, jak i nieformalne modele współpracy. Formalne procesy planowania często ograniczają się do konsultacji wcześniej zdefiniowanych rozwiązań. Jednakże prawdziwe współtworzenie przestrzeni powinno się opierać na otwartym dialogu z interesariuszami już od samego początku, co pozwoli na wypracowanie rozwiązań odpowiadających realnym potrzebom społeczności – uważa prof. Lorens.
– To bardzo ważny krok dla nas – ponieważ rozpoczynamy tym wydarzeniem rozwój naszej działalności w Polsce w miastach regionalnych – ale wierzę też, że i dla Trójmiasta, które będzie mogło korzystać z doświadczeń globalnej sieci liderów w zakresie zrównoważonego rozwoju i kształtowania przestrzeni miejskich – podkreślił Marcin Juszczyk, przewodniczący Urban Land Institute w Polsce.
Kolejne spotkanie ULI Poland w Trójmieście zaplanowane jest na początek 2025 r.
– Planujemy cyklicznie organizować spotkania we wszystkich miastach aglomeracji, aby dotrzeć do szerokiego grona uczestników. Podczas tych wydarzeń będziemy omawiać kluczowe wyzwania i zagadnienia istotne dla rozwoju naszego regionu. Wierzę, że jesteśmy w momencie, w którym możemy optymalnie wykorzystać możliwości, jakie oferuje ULI. Już dziś zapraszam na kolejne wydarzenie, które odbędzie się w Gdyni w styczniu 2025 r. – zaznaczyła Izabela Disterheft, ambasadorka ULI Poland w Trójmieście.