URW wychodzi z USA i wchodzi w miks

USA/EUROPA Największy w Europie właściciel centrów handlowych Unibail-Rodamco-Westfield liczy na upłynnienie większości amerykańskiego portfela. Chief executive Jean-Marie Tritant poinformował już inwestorów, że grupę czekają potężne straty i że sprzedaż amerykańskich aktywów może pomóc przetrwać kryzys. Analitycy nie kryją, że cel może okazać się trudny do osiągnięcia, jako że popyt na centra handlowe w ostatnich latach znacznie osłabł.

 

Jeszcze cztery lata temu URW na budowę amerykańskiej platformy wydał 14 mld dol. Na koniec 2021 r. wartość portfela swoich centrów w USA sama grupa szacowała na 12 mld euro (13,2 mld dol.), a zarządzający mówią już wprost, że są gotowi zaoferować 30-proc. zniżkę od wartości przypisanej aktywom w roku ubiegłym. Jednak analitycy Green Street amerykańską platformę aktywów URW wyceniają dziś na 10,5 mld dol. I dodają, że nawet jeśli w tak krótkim czasie chętny się znajdzie, sama transakcja nie domknie się na tyle szybko, by wpłynąć na wyniki grupy w odpowiednim czasie. Unibail-Rodamco-Westfield wskazuje natomiast na wysoką jakość swoich aktywów i odwilż na rynku centrów handlowych.

 

Grupa od teraz skupiać się będzie tylko na rynku europejskim. W strategii pojawiły się ostatnio plany budowy projektów mixed-use na gruntach z portfela URW, co dla francuskiej grupy stanowi nową jakość. Inwestor otwiera się też na współpracę w ramach joint venture. Grupa URW obecna jest w Sztokholmie, Amsterdamie, Hamburgu, Warszawie, Pradze, Wiedniu, Londynie, Paryżu, Lyonie, Madrycie i Barcelonie.

Udostępnij artykuł
Napisane przez