Vastint odmieni Starą Rzeźnię

Vastint Poland zaprezentował koncepcję rewitalizacji poznańskiej Starej Rzeźni, czyli zabytkowych terenów dawnych zakładów mięsnych z 1900 r. Zgodnie z przyjętym projektem obszar wypełnią mieszkania i biurowce oraz lokale usługowe, handlowe i gastronomiczne wraz z powierzchnią kulturalno-wystawienniczą. Powierzchnia użytkowa kompleksu wynieść ma około 81,5 tys. mkw.

Koncepcję zagospodarowania przygotował zespół architektów JSK we współpracy z władzami miasta, architektem miejskim, miejskim konserwatorem zabytków oraz Miejską Pracownią Urbanistyczną. Na obecnym etapie jest ona przedmiotem konsultacji społecznych w ramach procedury uchwalania planu miejscowego. W połowie września 2022 r. Vastint złożył wniosek o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania, przebudowę oraz remont budynków H16IV-16,H17IV17.H18IV-18a, a także częściową rozbiórkę budynku H17IV17 w kompleksie Starej Rzeźni.

Nowe budynki, które uzupełnią historyczną zabudowę, zostaną przeznaczone na funkcje biurowe i mieszkalne. W zachodniej i południowej części Starej Rzeźni powstanie szereg budynków mieszkalnych tworzących pierzeje od strony ulicy Grochowe Łąki oraz tzw. Nowej Bóżniczej. Na parterach znajdą się lokale usługowe. Na sprzedaż dla klientów indywidualnych przeznaczonych jest 550 mieszkań o powierzchni od 30 do 220 mkw. Zaplanowano również biurowce o łącznej powierzchni 23,3 tys. mkw. W planach są też parkingi podziemne. Koncepcja zakłada 940 miejsc parkingowych dla aut, w tym 100 ogólnodostępnych. Na terenie kompleksu będzie mogło też zostawić swoje dwuślady 980 rowerzystów (280 miejsc ma być ogólnodostępnych). Projekt będzie się ubiegał o certyfikaty środowiskowe LEED for Neighborhood Development oraz WELL Community.

Stara Rzeźnia położona jest w północnej części centrum Poznania w obrębie ulic Garbary, Grochowe Łąki i Północnej i obejmuje obszar blisko 5,5 ha. Vastint nabył grunt w 2018 r. za 66,3 mln zł.

Udostępnij artykuł
Napisane przez