POLSKA W I kwartale br. wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych wyniósł 191 mln euro – wynika z raportu 7R i Colliers „Branża logistyczno-przemysłowa. Kierunki rozwoju z perspektywy 2022 r.”. Całkowita podaż nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce na koniec I kwartału br. wyniosła ponad 25 mln mkw. W tym czasie deweloperzy oddali do użytku niemal 1,3 mln mkw., co było najwyższym jak dotąd wynikiem w historii polskiego rynku powierzchni przemysłowych i logistycznych.
Eksperci przewidują, że mimo wojny w Ukrainie w dłuższej perspektywie nie dojdzie do większych zmian pod względem poziomu popytu i podaży. Nie będzie jednak lekko. Poza ograniczoną dostępnością nowych źródeł surowców energetycznych oraz materiałów budowlanych również niestabilność finansowa, a także wysoki poziom inflacji to czynniki, które raport 7R oraz Colliers wymienia jako istotne w kontekście potencjalnego czasowego spadku atrakcyjności inwestycyjnej polskiego rynku powierzchni przemysłowo-logistycznych.
Jednak eksperci obu firm wskazują także szanse na dalszy rozwój branży, m.in. w postaci zwiększonego zainteresowania inwestycjami wśród podmiotów ze wschodu Europy, stopniowego przyrostu siły roboczej umożliwiającego budowę nowych obiektów w coraz większej liczbie lokalizacji czy rozwój mniejszych rynków logistycznych, które dotąd cechował najwyższy poziom pustostanów i dostępnych zasobów magazynowych.