W stronę 35 milionów

Polski rynek powierzchni magazynowych jest jednym z najprężniej rozwijających się w Europie. Całkowite zasoby nowoczesnych powierzchni przemysłowych w naszym kraju na koniec pierwszego półrocza 2024 wynosiły prawie 32,9 mln mkw.

Przez pierwsze sześć miesięcy roku deweloperzy oddali do użytkowania prawie 1,64 mln mkw. magazynów i hal produkcyjnych. Jest to mniej o 37 proc. niż w analogicznym okresie 2023 roku, ale aż o 72 proc. więcej niż w pierwszej połowie 2022 roku. Nieustającą popularnością wśród deweloperów rozpoczynających nowe budowy cieszyły się główne huby magazynowe, czyli te rynki, gdzie całkowita podaż nowoczesnych powierzchni magazynowych wynosi ponad 1 mln mkw. Prawie połowa z nowej podaży została dostarczona w ciągu pierwszego półrocza w ramach trzech rynków: we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu. Warto zaznaczyć, że rynek Krakowa i okolic przekroczył w tym okresie magiczną granicę 1 mln mkw. podaży i jest już uznawany za jeden z regionów głównych.

Na koniec czerwca w budowie pozostawało prawie 1,99 mln mkw. magazynów, czyli o około 133 tys. mkw. mniej niż rok wcześniej. Warto zwrócić uwagę na fakt, że o 3,6 p.p. zmniejszył się wskaźnik powierzchni niewynajętych w budynkach pozostających w budowie i że ponad połowa budowanych przestrzeni na koniec czerwca była zabezpieczona umowami najmu. Możemy zakładać, że na koniec roku rynek powierzchni magazynowych w Polsce urośnie do prawie 35 mln mkw. Umiarkowana nowa podaż oraz odbicie w popycie może doprowadzić w ciągu kolejnych 9-12 miesięcy do kompresji wskaźnika pustostanów.

 

Martyna Kajka, MRICS, Dyrektor, Dział Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych, BNP Paribas Real Estate Poland

Udostępnij artykuł
Napisane przez