W 2022 r. obserwować będziemy dalszy wzrost znaczenia tematów ukrytych w skrócie ESG. Raportowanie pozafinansowe to dziś konieczność i musi przybrać formę przemyślanej, długoterminowej strategii biznesowej, aby możliwe było chociażby nawiązywanie partnerstw czy pozyskiwanie preferencyjnego finansowania na kolejne inwestycje.
W sektorze nieruchomości komercyjnych będziemy zapewne świadkami dywersyfikacji projektów wśród deweloperów, którzy dotąd skupiali się na obiektach handlowych czy biurowych. Najczęściej wybieranym kierunkiem będą mieszkania na wynajem instytucjonalny. W obszarze nieruchomości magazynowych wzrosty nadal w dużej mierze będą napędzane przez silny rozwój e-commerce, który przyspieszył wraz z wybuchem pandemii. Będziemy obserwowali zatem dalszy popyt na powierzchnie magazynowe, w tym te zlokalizowane w obrębie miast i zapewniające efektywną logistykę ostatniej mili.
Plany 7R na ten rok to kontynuacja rozbudowy sieci magazynów ostatniej mili, 7R City Flex, powstającej w obrębie miast oraz BTS-ów – stawiamy na bliską współpracę z najemcami i budowanie zgodnie z ich potrzebami. Nadal ważną część naszego portfolio zajmują także obiekty typu big box. Nowym istotnym dla nas kierunkiem będzie także budowa obiektów data center.
Nie tak dawno ogłosiliśmy plany dotyczące ekspansji zagranicznej 7R. Dopełniamy formalności, by w połowie 2022 r. rozpocząć budowę pierwszego obiektu w Czechach, ok. 40 km od Brna w stronę Pragi, o powierzchni ok. 40 tys. mkw. Przewidujemy, że zrealizujemy go w formule BTS. Mamy także wyselekcjonowane inne lokalizacje pod inwestycje zagraniczne, obecnie w procesie due diligence. Prognozujemy dalsze wzrosty naszego biznesu. W 2020 roku oddaliśmy ponad 180 tys. mkw. powierzchni. Rok 2021 zakończyliśmy, podwajając ten wynik, z ok. 400 tys. mkw. certyfikowanych projektów logistycznych. W budowie mamy kolejne ponad 800 tys. mkw., a ogólnie w procesie inwestycyjnym ponad ok. 4 mln mkw.
Tomasz Lubowiecki, prezes 7R