Warszawskie biura łapią oddech

Na koniec pierwszego kwartału 2022 r. wskaźnik pustostanów w stołecznych biurach osiągnął wartość 12,2 proc. To spadek o 0,5 pp. w porównaniu z poprzednim kwartałem, ale nadal jeszcze wzrost – o 0,8 pp. w odniesieniu do porównywalnego okresu w 2021 roku – podała Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK).

Największymi transakcjami pierwszego kwartału były dwie umowy przednajmu, a mianowicie: PKO BP w kompleksie biurowym Skysawa na ponad 34,5 tys. mkw. oraz poufnego najemcy z sektora bankowego w Forest Tower na 30 tys. mkw., a następnie umowa renegocjacji i ekspansji Grupy ING w Placu Unii na 23,5 tys. mkw. oraz przedłużenie poufnego najemcy z sektora bankowego w Generation Park X na 18,8 mkw. W tym ostatnim przypadku chodzi zapewne o Citi, które jest najemcą obiektu od 2017 r. Wtedy wynajęło 13,6 tys. mkw. W sumie W pierwszym w pierwszym kwartale popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął prawie 273,2 tys. mkw. Największym zainteresowaniem najemców cieszyła się strefa Centrum.

Według PINK od stycznia do końca marca 2022 r. najwyższy udział w strukturze popytu przypadł nowym umowom – 52 proc. (włączając umowy przednajmu). Renegocjacje i przedłużenia obowiązujących kontraktów odpowiadały za 27 proc. zarejestrowanego popytu, ekspansje za 13 proc., a powierzchnia wynajęta na potrzeby własne właścicieli – 8 proc.

PINK podliczył również, że na koniec marca 2022 r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie przekroczyły 6 238 000 mkw. W pierwszym kwartale 2022 r. na stołeczny rynek dostarczono ponad 93,4 tys. mkw. powierzchni biurowej w sześciu projektach. Największymi z nich były Forest Tower o powierzchni 51,5 tys. mkw. oraz kolejny budynek w ramach kompleksu Lixa, bud. C (19,4 tys. mkw.).

Dane, które publikuje PINK pochodzą od firm doradczych działające na rynku nieruchomości komercyjnych: BNP Paribas Real Estate, CBRE, Colliers, Cushman&Wakefield, JLL, Knight Frank, Newmark Polska i Savills.

Udostępnij artykuł
Napisane przez