Rynek nieruchomości mieszkaniowych wszedł w fazę stabilizacji cen. Na wzrost aktywności deweloperów i konieczność wyróżnienia ofert wpływają odłożona w czasie decyzyjność zakupowa klienta, częściowo okres wakacyjny, a także – w niektórych miastach – konkurencyjna oferta mieszkań. Zauważalna jest intensyfikacja działań marketingowych, w tym wprowadzanie na rynek ofert zachęcających do zakupu lokali w okresie lipiec–sierpień.
Na znaczeniu zyskały takie aspekty, jak: lokalizacja projektu mieszkaniowego, standardy wykończenia osiedli oraz zróżnicowanie udogodnień dla mieszkańców. Deweloperzy przykładają jeszcze większą wagę do jakościowej obsługi, zarówno na poziomie sprzedaży, jak i odbioru mieszkań.
Równocześnie wyzwanie dla branży stanowi ograniczony wybór działek pod nowe projekty. Na rynkach dużych miast w Polsce nie ma już łatwo dostępnych gruntów. Tylko odważni deweloperzy sięgają po złożone i nieoczywiste tereny poprzemysłowe. Grunty typu brownfield to przyjęta wiele lat temu przez Okam strategia rozwoju, pozwalająca na realizację inwestycji w atrakcyjnych lokalizacjach, na terenach często zniszczonych. Potwierdzeniem obranego przez firmę kierunku biznesu jest m.in. zawarty w tym roku kontrakt na zakup działki pod inwestycję z obszaru rewitalizacji Łodzi. Pozostając przy wątku gruntów pofabrycznych, nie możemy nie wspomnieć o działce przy ul. Jagiellońskiej w Warszawie, tu pracujemy nad I etapem największej w historii firmy inwestycji – F.S.O. Park. Na tegoroczne zakupy Okam składają się również: grunt w aglomeracji warszawskiej z potencjałem do 1 tys. mieszkań oraz działka w Katowicach, na której może powstać ok. 200 lokali.
Kontynuujemy też projekty dotychczasowe. Do końca 2024 r. oddamy do użytku I etap Cityflow w Warszawie z 333 mieszkaniami oraz I fazę Strefy Progress w Łodzi z 270 lokalami. W procesie budowy są inwestycja mieszkaniowa Now w Łodzi, loftowy budynek Warzelnia by Bohema w Warszawie oraz ostatnia faza Inspire w Katowicach.
Marcin Michalec, CEO OKAM Capital