Wieża przy Zawiszy pokazana

Stołeczni urzędnicy pokazali aktualną koncepcję 130-metrowego wieżowca o roboczej nazwie Sobieski Tower podczas dyskusji nad projektem planu miejscowego dla okolic placu Zawiszy. Deweloperem inwestycji jest Ghelamco, a koncepcję przygotowała pracownia Jems Architekci.

Według informacji przedstawionych przez urzędników warszawskiego magistratu nowy gmach miałby zróżnicowaną wysokość – od 30 m przez 89 m aż po 130 m w części najwyższej. W 2006 r. dla terenu będącego w posiadaniu Ghelamco wydano WZ pozwalające na zabudowę usługową o wysokości do 130 m. Deweloper starał się w 2018 r. o wyższy gmach, ale ratusz powtórzył swoje stanowisko w 2021 r., wydając kolejne WZ na 130 m.

Projekt planu miejscowego zakłada, że intensywność zabudowy wyniosłaby dla tego terenu maksymalnie 18, w tym dla części nadziemnej 16,7, a minimalnie 5. Bryła budynku ma się składać z kształtowanych kaskadowo uskoków. W zależności od położenia względem ul. Grójeckiej, Al. Jerozolimskich, pl. Zawiszy będzie miała zmienną wysokość. Pierwszy poziom nawiązuje do skali ul. Grójeckiej, drugi do skali budynków w najbliższym sąsiedztwie. Na powstałych w ten sposób tarasach ustalono realizację zielonych dachów. Wzdłuż terenu obecnej ul. Grójeckiej zaplanowano wycofania pierzei powiększające powierzchnię przestrzeni publicznej, a w parterach – ogólnodostępne usługi dostępne z placu i otaczających teren ulic.

Ghelamco na razie nie komentuje statusu inwestycji. Podaje jedynie, że to jedna z koncepcji na zabudowę działki przy pl. Zawiszy. Dotychczas deweloper informował, że projekt mógłby dostarczyć na stołeczny rynek 45 tys. mkw. biur.

Udostępnij artykuł
Napisane przez