Wiosna, ale zimna na rynku biurowym w stolicy

Największymi transakcjami najmu biur w Warszawie w drugim kwartale br. były renegocjacje – podała Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK).

 

Według PINK największym kontraktem najmu na stołecznym rynku biurowym tej wiosny było odnowienie umowy najmu niemal 21 tys. mkw. przez Samsung Electronic Polska (R&D) w budynku Warsaw Spire C. O ponad połowę mniejsza była renegocjacja kontraktu na 9,8 tys. mkw. podpisana przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Karolkowej Business Park. Zaraz za nią uplasowało odnowienie umowy najmu na 9,5 tys. mkw. przez poufnego najemcę z branży IT w budynku Warsaw Financial Center. PINK nie podaje nazwy, ale redakcja „Property Insidera” ustaliła, że chodzi o Google, które obecne jest w wieżowcu od ponad dekady. Gigant informatyczny zdecydował się zatrzymać powierzchnię w WFC, mimo że wiosną wydał 582,7 mln euro na zakup kompleksu biurowego The Warsaw Hub.

 

Według PINK w drugim kwartale br. popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął 212,2 tys. mkw. Największym zainteresowaniem najemców cieszyły się strefy COB oraz Centrum. W pierwszej połowie roku łączny popyt na biura wyniósł niemal 479 400 mkw. W okresie od kwietnia do końca czerwca br. najwyższy udział w strukturze popytu przypadł renegocjacjom – 48 proc. – oraz nowym umowom – 45 proc. (włączając umowy przednajmu). Natomiast ekspansje stanowiły 7 proc. zarejestrowanego popytu.

 

Na koniec drugiego kwartału br. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął 11,9 proc. (spadek o 0,3 pkt proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 0,6 pkt proc. w odniesieniu do analogicznego okresu w 2021 r.). Puste stało łącznie 747,7 tys. mkw. biur. W strefach centralnych wskaźnik pustostanów spadł do 11,6 proc., natomiast poza centrum miasta sięgnął 12,2 proc.

 

Deweloperzy dostarczyli na stołeczny rynek zaledwie 35,6 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej w dwóch projektach – Skysawa (22,8 tys. mkw.) zlokalizowanym w centralnym Obszarze Biznesu oraz Intraco Prime (12,8 tys. mkw.) w strefie Centrum. Oba projekty to dzieło PHN.

Udostępnij artykuł
Napisane przez