Własne finansowanie rządzi

CEE W Europie Środkowo-Wschodniej sfinalizowano w 2022 r. umowy kupna/sprzedaży o wartości 10,7 mld euro, co stanowi wzrost o 6,6 proc. r./r., a Polska z wynikiem ponad 5,7 mld euro pozostaje na pozycji lidera regionu – wyliczył Cushman & Wakefield.

Priorytety kupujących były tym razem skoncentrowane przede wszystkim na nieruchomościach biurowych, co widać było zwłaszcza w Polsce i Rumunii – oba kraje odpowiadały za najwyższy obrót inwestycyjny w tym segmencie rynku.

Z danych Cushman & Wakefield wynika, że wartość transakcji inwestycyjnych na polskim rynku nieruchomości wyniosła w ubiegłym roku ponad 5,7 mld euro. Łączna wartość transakcji inwestycyjnych w Czechach zamknęła się wynikiem ponad 1,5 mld euro. Ze względu na ograniczoną gotowość sprzedających do zawierania transakcji przy obecnych uwarunkowaniach rynkowych Cushman & Wakefield nie oczekuje znaczącego wzrostu wolumenów inwestycyjnych w 2023 r. Na Słowacji inwestorzy sfinalizowali w ubiegłym roku umowy kupna/sprzedaży o wartości ponad 1,1 mld euro. Rynek nieruchomości inwestycyjnych w tym kraju notuje rosnący udział spółek z kapitałem słowackim i czeskim.

Po rekordowym pod względem łącznej wartości inwestycji 2022 r., w którym w Rumunii sfinalizowano transakcje o łącznej wartości blisko 1,3 mld euro i który był napędzany głównie przez lokalne i regionalne fundusze, w 2023 r. można się spodziewać spadków ze względu na ograniczoną liczbę podstawowych produktów dostępnych obecnie na rynku. Łączna wartość transakcji inwestycyjnych na Węgrzech osiągnęła z kolei prawie 1 mld euro. Zdaniem ekspertów Cushmana fundamenty rynku węgierskiego pozostają mocne, co powinno przekładać się na silne wyniki w drugiej połowie 2023 r.

– Spodziewamy się, że nastroje na rynku inwestycyjnym w Europie Środkowo-Wschodniej w 2023 r. się poprawią. Kolejne miesiące powinny przynieść stopniowy wzrost zainteresowania pojedynczymi transakcjami, co będzie szczególnie widoczne na rynku magazynowym w Polsce. Przewaga konkurencyjna pozostaje jednak po stronie tych inwestorów, którzy posiadają własne finansowanie – zapowiada Jeff Alson, international partner, Poland & CEE Capital Markets, Cushman & Wakefield.

 

fot. Pexels/Felix Mittermeier

Udostępnij artykuł
Napisane przez