Zainteresowanie inwestycjami mixed-use

W 2022 r. rynek biurowy zderzył się z wieloma wyzwaniami, mimo to przez ostatni rok obserwowaliśmy wysoką aktywność najemców, której w Warszawie towarzyszył lekki spadek wskaźnika pustostanów. Był on wynikiem między innymi kurczących się zasobów nowej podaży, czego dalsze konsekwencje zauważymy w 2023 r.

Ze względu na brak nieruchomości klasy A w nadchodzących latach oraz inflację przewidujemy wzrost stawek czynszów powierzchni biurowych w stolicy. W efekcie mocno uszczuplonej podaży na popularności mogą zyskać też podpisywane z kilkuletnim wyprzedzeniem umowy pre-lease.

Rosnące koszty pozyskania finansowania przez deweloperów przełożą się natomiast na dekompresję stóp zwrotu dla najlepszych nieruchomości na rynku. Systematycznie będzie rosło zainteresowanie inwestycjami mixed-use oferującymi wiele możliwości w jednym miejscu: biura, usługi, hotele i mieszkania. W kontekście tych ostatnich z punktu widzenia tendencji demograficznych w centrum uwagi znajdą się segmenty PRS i student housing.

Wielofunkcyjne projekty są też priorytetem biznesowym Strabag Real Estate. Przedstawiony w listopadzie kompleks Upper One zaoferuje 35,9 tys. mkw. powierzchni biurowej i około 11 tys. mkw. przestrzeni hotelowej. Zastąpi on przeznaczony do wyburzenia warszawski budynek Atrium International i na nowo ukształtuje charakter biznesowy stolicy. Prowadzimy też rozbiórkę nieczynnej Galerii Plaza w Krakowie. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał tego miejsca, budując tu kompleks kilku obiektów, który wpisze się w oczekiwania rynku i mieszkańców. Oba projekty będą realizowane z poszanowaniem celów zrównoważonego rozwoju i ze szczególnym naciskiem na efektywność energetyczną oraz rozwiązania przyjazne dla lokalnych społeczności.

 

Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej Strabag Real Estate

Udostępnij artykuł
Napisane przez