EUROPA Na obecnym etapie Europa nie jest w stanie osiągnąć nowych celów klimatycznych zatwierdzonych przez Parlament Europejski. Jak wskazują eksperci zgromadzeni wokół kopenhaskiej inicjatywy WindEurope, projekty o łącznej potencjalnej mocy liczącej blisko 80 GW nadal nie mogą uzyskać pozwolenia na budowę. Zgodnie z zatwierdzonymi przez Parlament Europejski celami do 2030 r. udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym krajów członkowskich ma wynieść 42,5 proc. Oznacza to, że przy obecnych 205 GW ilość energii generowanej przez farmy wiatrowe ma wzrosnąć do 420 GW. Tymczasem w samym 2022 r. inwestycje w nowe farmy wiatrowe na terenie EU zmniejszyły się o połowę, podobnie jak liczba uruchomionych nowych projektów.
W odpowiedzi platforma REPowerEU – powołana w celu zwiększenie efektywności procesu transformacji energetycznej państw UE – proponuje wprowadzenie obowiązujących terminów wydawania decyzji środowiskowych na poziomie lokalnym. Proces miałby też zostać zautomatyzowany za sprawą odpowiedniego oprogramowania.
WindEurope łączy inwestorów, przedstawicieli rządów, NGO-sów i firm technologicznych w dyskusji nad wyzwaniami stojącymi przed sektorem energetycznym w Europie, w tym przede wszystkim: skutkami pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego z 2022 r.