W pierwszym półroczu tego roku na warszawski rynek biurowy trafiło niewiele ponad 18 tys. mkw. powierzchni i jest to najniższy wolumen nowej podaży odnotowany od ponad 10 lat. W efekcie firmy poszukujące dużych biur do wynajęcia, szczególnie w centralnych lokalizacjach, mają obecnie bardzo ograniczony wybór.
Aktualnie w stolicy buduje się ok. 270 tys. mkw. powierzchni, z czego 66 tys. mkw. trafi na rynek jeszcze w tym roku. Zdecydowanie więcej opcji do wyboru mają najemcy otwarci również na lokalizacje poza centrum stolicy i bliską Wolą. Chcąc wynająć do 700–1000 mkw., będą mieli wtedy do dyspozycji kilkadziesiąt opcji, najwięcej dotyczących powierzchni ok. 300–500 mkw.
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją gospodarczą przedsiębiorstwa znalazły się w różnej sytuacji, co natychmiast przełożyło się na ich możliwości oraz odmienne potrzeby dotyczące powierzchni biurowej. Organizacje mierzą się z różnorodnymi wyzwaniami, a to znaczy, że na rynku przestają działać uniwersalne rozwiązania. Bardziej niż kiedykolwiek ważne jest zindywidualizowane podejście oraz wsparcie profesjonalnych firm doradczych.
Wyzwaniem w poszukiwaniu nowoczesnego biura, które wymaga świeżej i ciągle aktualizowanej wiedzy, są też pojawiające się zielone zapisy w kontraktach najmu – wynikające zarówno z potrzeb właścicieli budynków, jak i dużych spółek, zobligowanych do niefinansowego raportowania ESG. Globalne organizacje chcą, żeby biurowce były kompatybilne z ich celami środowiskowymi, w czym wspierają ich nasi eksperci. Rośnie również świadomość, że wysokiej jakości biura cechują się m.in. wyższą efektywnością energetyczną, co z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.
Coraz bardziej zauważalnym trendem na rynku biurowym staje się również ewolucja jakościowa powierzchni związana ze zmianami na rynku pracy. W jednym biurze spotyka się i współpracuje kilka pokoleń – od osób z pokolenia baby boomers, przez X, Y (czyli milenialsów) aż po zetki. Każde pokolenie dorastało w innych warunkach, ma inne podejście do pracy oraz oczekiwania związane z biurem, co przekłada się na wyzwania pracodawcy związane ze znalezieniem i zapewnieniem każdemu z nich odpowiedniego środowiska pracy. Przewidujemy, że w najbliższym czasie firmy będą wybierały przede wszystkim biura elastyczne, plastyczne oraz dające się w łatwy sposób uaktualniać, modyfikować i adaptować do potrzeb i wymagań pracowników.
Anna Szymańska, dyrektor działu powierzchni biurowych w Newmark Polska