Więcej znaczy mniej

Specjaliści z Otodom Analytics przyglądają się majowym danym GUS, z których wynika, że skala budownictwa realizowanego w Polsce wyrażona w liczbie lokali mieszkalnych oddanych do użytku nadal utrzymuje się na poziomie niższym niż w 2023 r. (16 proc. mniej mieszkań oddanych niż przed rokiem).

Jednak gdy firmy deweloperskie zrealizowały w tym okresie zaledwie o 6 proc. mniej lokali niż w 2023 r., to inwestorzy indywidualni (przede wszystkim gospodarstwa domowe realizujące budowy na własne potrzeby) wybudowali aż o 29 proc. mniej niż rok wcześniej. Bardziej optymistycznie prezentuje się w pierwszych pięciu miesiącach br. liczba pozwoleń uzyskanych na realizację nowych inwestycji. Na ponad 30 proc. wzrost liczby pozwoleń od stycznia do maja złożyły się większe wolumeny zarówno w grupie deweloperów (70 proc. wzrost), jak i inwestorów indywidualnych.

Warto jednak zauważyć, że w porównaniu z analogicznymi okresami w 2021 i 2022 r. deweloperzy uzyskali w ub.r. pozwolenia na mniejszą liczbę mieszkań, a wyniki majowe pogłębiły te różnice. Podczas gdy majowe statystyki pozwoleń na budowę pozwalają na umiarkowanie optymistyczne prognozy dotyczące rozwoju w kolejnych miesiącach budownictwa mieszkaniowego realizowanego przez firmy deweloperskie, to dane o rozpoczętych budowach wyraźnie chłodzą ten optymizm.

Wprawdzie w porównaniu z 2023 r. zarówno deweloperzy, jak i inwestorzy indywidualni rozpoczęli budowę większej liczby mieszkań, to jednak już drugi miesiąc z rzędu były to wolumeny mniejsze mies./mies. Także w kategorii rozpoczynanych budów decydujące znaczenie ma skala działalności firm deweloperskich. Ta grupa inwestorów w maju rozpoczęła budowę o 37 proc. większej liczby mieszkań niż rok temu, ale jednocześnie tych rozpoczętych budów było o 5 proc. mniej w kwietniu. Statystyki GUS z maja wskazują, że nie tylko strona popytowa rynku mieszkaniowego wstrzymuje się z decyzjami o finalizowaniu transakcji, ale również strona podażowa wstrzymuje się z decyzjami o rozpoczynaniu nowych inwestycji.

 

fot. Pexels/francesco-ungaro

Udostępnij artykuł
Napisane przez