Jedną z ciekawszych kwestii do przemyślenia w drugim półroczu 2023 r. będzie ta, co się wydarzy przed wyborami i po nich. Kolejną – śledzenie wykresów inflacji i przewidywanie, kiedy nastąpi zmiana stóp procentowych. Frapujące jest też obstawianie, czy i kiedy wahadło w mieszkaniówce przechyli się w drugą stronę i cały zakumulowany popyt z ostatnich kwartałów znajdzie ujście na rynku oraz czy będzie to powolne wahnięcie, czy powtórka z niedawnej przeszłości.
Tymczasem wykonawcy z jednej strony – czasem nawet nieco desperacko – szukają zleceń, a z drugiej – nie chcą sprzedać skóry zbyt tanio w perspektywie szacowanego popytu na ich usługi za jeden, dwa kwartały. Deweloperzy z kolei nie chcą dzisiaj płacić wykonawcom cen z przyszłości, a sprzedawać mieszkań za ceny z teraźniejszości.
Bardzo dobrze wygląda natomiast sytuacja w hotelarstwie. Bazując na moich doświadczeniach i obserwacjach z obiektów Holiday Inn Express Warszawa Mokotów, Aparthotel Termy Uniejów i projektu w Sztynorcie, mogę napisać, że idzie świetnie – hotele są pełne. Trzeba jednak zauważyć, że w porównaniu z nie tak znowu odległymi czasami hoteli nie wypełniają głównie turyści, ale firmy – ich udział w obłożeniu zwiększa się kosztem udziału gości indywidualnych. Aż dziw bierze, że banki jeszcze nie dostrzegły obecnej sytuacji w sektorze. Ktoś ostatnio napisał artykuł o hotelu nad morzem z tytułem w stylu: „inwestor nie buduje w condo, bo ma swoje pieniądze”. Sam tytuł jest lepszy niż niejeden artykuł na temat bieżącej kondycji inwestycji hotelarskich. A inni inwestorzy niż ci mający swoje pieniądze? Czekają, bez gotówki ani rusz. Myślę, że to już ostatnie miesiące przed tym, aż otworzy się rynek refinansowania istniejących obiektów, a następnie – finansowania nowych hoteli. To będzie gamechanger dla całego sektora. A wracając do modelu condo – wbrew przewidywaniom niektórych wcale nie umarł i zapewne powróci w wielkim stylu, ale będzie to już raczej miejsce dla sprawdzonych deweloperów i podmiotów mających doświadczenie i track record.
Tymczasem w grupie King Cross planujemy rozpocząć latem budowę apartamentów premium w Gdyni przy ul. św. Piotra 4 (inwestycja Piotra 4). Jesienią natomiast zaczniemy budowę apartamentów premium w Łodzi przy ul. Kilińskiego 109 (inwestycja Flora Śródmieście). Kontynuujemy też konsekwentnie inwestycję w największym porcie śródlądowym w Polsce, jakim jest Sztynort. Obecnie realizujemy wielokierunkowy projekt dotacyjny, który obejmuje budowę interaktywnego muzeum ekologii i żeglarstwa, sal konferencyjnych i coworkingowych oraz rozbudowę części gastronomicznej. Zakupiliśmy już nową, luksusową i największą na Mazurach flotę dla imprez firmowych, flotę regatową i kończymy remontować port. Na ukończeniu mamy też pierwszy etap budowy całorocznych domów, w ramach którego powstało pięć budynków wraz z zagospodarowaniem terenu.
Marcin Trybus, członek zarządu, King Cross