W I kw. br. wartość transakcji na rynku biurowym w Polsce wyniosła 164 mln euro, co stanowiło 24 proc. całkowitej wartości inwestycji w nieruchomości komercyjne – podała firma doradcza Cushman & Wakefield.
W tym czasie zawarto 11 umów, z czego większość opiewała na kwoty poniżej 10 mln euro. Największe transakcje dotyczyły zakupu Wroniej 31 w Warszawie (16,6 tys. mkw.) przez Uniqa Real Estate od LaSalle Investment Management oraz należącego do portfela Blackstone szczecińskiego Piastów Office Center (21 tys. mkw.) przez Investika i Bud Holdings. Na koniec marca na różnych etapach negocjacji znajdowały się transakcje o łącznej wartości 350 mln euro, co prawdopodobnie przełoży się na znacznie wyższe obroty w II i III kw.
Podejście banków do finansowania inwestycji na rynku biurowym pozostaje selektywne, a w cenie są przede wszystkim stosunkowo młode aktywa zlokalizowane w Warszawie. Jednymi z najważniejszych kryteriów oceny są poziom energii pierwotnej i planowana ścieżka dekarbonizacyjna. 52 proc. całkowitej powierzchni biurowej klasy A/B w Polsce stanowią nieruchomości wybudowane przed 2015 r. Średni poziom finansowania dla istniejących budynków biurowych typu prime wynosi 50 proc. wartości rynkowej z amortyzacją 25–30-letnią. Okres finansowania jest przeważnie nieco krótszy niż WAULT. Średni poziom marży dla budynków prime waha się pomiędzy 2,0 a 2,5 proc. rocznie. Opłata przygotowawcza wynosi z kolei ok. 1 proc. kwoty kredytu. Stopą bazową jest 1M lub 3M EURIBOR z ok. 70 proc. kredytu zabezpieczonego hedgingiem w postaci IRS lub opcji. Przy finansowaniu nabycia starszych budynków banki często oferują także finansowanie dekarbonizacyjne na pokrycie nakładów związanych z podwyższeniem standardu budynku, tak aby spełniał standardy ESG.