Szwedzkie Eastnine nabyło swój pierwszy projekt w Polsce. Do portfela spółki trafił poznański biurowiec Nowy Rynek D, który wyceniono na 121 mln euro. Budynek D jest częścią kompleksu biurowego Skanska Nowy Rynek, ma powierzchnię najmu około 39 tys. mkw.

Ponad 96 proc. powierzchni biurowej i handlowej gmachu jest wynajęte. Głównym najemcą jest Allegro, które wynajmuje ponad 26 tys. mkw. Wśród innych najemców są duński Rockwool International i niemiecki Arvato. Średni okres najmu, pozostały do końca okresu najmu, wynosi 6,7 roku. Transakcję pomógł sfinansować niemiecki Berlin Hyp.

– To bardzo ekscytujące uczucie móc nabyć tak prestiżową nieruchomość zlokalizowaną w jednym z większych miast regionalnych w Polsce. Wkraczamy na nowy rynek z wielkimi możliwościami – powiedział Kestutis Sasnauskas, CEO Eastnine.

Przejęcie biurowca oznacza wzrost przepływów pieniężnych i zysków Eastnine. Roczny przychód z wynajmu Nowego Rynku D wynosi 7,5 mln euro, a zysk Eastnine z zarządzania nieruchomościami wzrósł o 45 proc. do 16,1 mln euro.

„Property Insider” już w lutym tego roku informował, że Szwedzi spoglądają na Polskę pod kątem przyszłych akwizycji. – Pytanie: dlaczego Polska?, jest bardzo trafne. Powodem jest po prostu to, że w Polsce można obecnie lepiej prowadzić działalność w naszych segmentach – zakres interesujących możliwości jest większy, a poziom rentowności nieruchomości wyższy. Największe polskie miasta regionalne przypominają stolice krajów bałtyckich pod względem wielkości, struktury biznesowej i prawnej. Przejęcia w Polsce otwierają drogę do większego wzrostu i możliwości generowania zysków w przyszłości, a także do zwiększenia przepływów pieniężnych – skomentował Kestutis Sasnauskas w najnowszym raporcie kwartalnym Eastnine.

W portfelu Eastnine jest obecnie dziewięć biurowców w Wilnie i trzy w Rydze. W budowie na obu rynkach są obecnie trzy projekty. Poziom najmu w nich wynosi 90 proc. Wśród najemców są: Danske Bank, Swedbank, Visma, Cobalt, Telia, Bentley oraz Citco.

Udostępnij artykuł
Napisane przez