ESG dla nieruchomości komercyjnych 2.0

Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK), Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH) oraz Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) zaprezentowały najnowszą publikację poświęconą tematyce zrównoważonego rozwoju w sektorze nieruchomości komercyjnych „ESG dla nieruchomości komercyjnych 2.0. Wybrane zagadnienia i praktyki”.

Publikacja powstała z myślą o właścicielach nieruchomości, deweloperach oraz inwestorach. Dostarcza ona wskazówek, które pomogą sprostać coraz bardziej rygorystycznym normom środowiskowym, społecznym i zarządczym. Znajduje się w niej szczegółowy przegląd takich zagadnień jak taksonomia budynków, efektywność energetyczna i dekarbonizacja nieruchomości, ESG w wycenie nieruchomości, czy innowacyjne sposoby zarządzania. – Publikacja to doskonałe narzędzie dla firm, które chcą zrozumieć nowe normy ESG oraz wdrożyć odpowiednie działania w swoich strukturach – zaznacza Ewa Andrzejewska, dyrektor operacyjna Stowarzyszenia PINK i dodaje: – Wierzymy, że będzie on inspiracją do konkretnych działań, które przybliżą sektor do realizacji założeń zielonej transformacji gospodarki.

Publikacja analizuje kluczowe trendy i wyzwania, które oddziaływają na rynek nieruchomości komercyjnych, zwracając szczególną uwagę na kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem i powiązanym z nimi innowacyjnymi rozwiązaniami. – Jednym z kluczowych wyzwań pozostaje skuteczne połączenie celów środowiskowych z celami biznesowymi. W czasach, gdy ESG jest nie tylko zobowiązaniem prawnym, ale także oczekiwaniem inwestorów, transparentność strategii ESG i ich właściwe wdrożenie stają się fundamentem sukcesu – podkreśla Seweryna Afanasjew, prezes zarządu RICS w Polsce.

Jednym z podstawowych aspektów związanych z ESG jest dbałość o efektywność energetyczną budynków, która jest jednym ze sposobów na obniżanie kosztów ich utrzymana i podniesienia wartości nieruchomości. – Energia, w tym elektryczna, jest jednym z najkosztowniejszych czynników opłat eksploatacyjnych i utrzymania nieruchomości. My, jako biuro projektowe i firma konstrukcyjna, dochodzimy do wniosku, że wszystkie stosowane dotychczas najprostsze rozwiązania się wyczerpują. To, co jest teraz najważniejsze, to umiejętność łączenia bardzo wielu drobnych elementów i budowania na bazie tego kompleksowej strategii – uważa Maciej Gwiaździński head of Energy, strategy & transformation, Reesco Retail/Iliard i autor jednego z artykułów opracowania.

Wpływ ESG na wycenę nieruchomości wykracza jednak poza niższe koszty utrzymania uzyskiwane dzięki efektywnym systemom zarządzania energią, optymalizacji zużycia wody czy zastosowania inteligentnych technologii. – Obiekty z certyfikatami zrównoważonego budownictwa przyciągają więcej zainteresowanych, co zmniejsza ryzyko długotrwałego niewynajęcia powierzchni. Banki i fundusze inwestycyjne coraz częściej oferują korzystniejsze warunki finansowania dla projektów spełniających standardy ESG. Może to oznaczać niższe koszty kredytów, większe zainteresowanie inwestorów i stabilniejsze źródła kapitału. Inwestorzy dostrzegają coraz bardziej długoterminową stabilność nieruchomości z wdrożonymi rozwiązaniami ESG, odporność na zmiany regulacyjne i rosnący popyt na rynku najmu, dlatego są w stanie oferować wyższe ceny transakcyjne – mówi Kinga Barchoń, partnerka w PwC Polska oraz członkini zarządu PINK.

Eksperci zwrócili też uwagę na rosnącą popularność zielonych umów najmu, które motywują zarówno właścicieli, jak i najemców do wdrażania proekologicznych praktyk. – Skuteczność transformacji ESG zależy od wielu czynników, w tym precyzyjnie zaplanowanych celów, spójnego planu działania oraz współpracy, np. środowiska wynajmujących i najemców w obiektach komercyjnych. Świadome podejście pozwala zidentyfikować najważniejsze obszary zmian i rozłożyć je na przemyślane etapy – mówi Marcin Klammer, dyrektor zarządzający Polskiej Rady Centrów Handlowych.

Partnerami publikacji „ESG dla nieruchomości komercyjnych 2.0. Wybrane zagadnienia i praktyki” są firmy: Mota-Engil ATIV Polska, PwC Polska, Reesco, Respect Energy oraz Skanska. Property Insider jest patronem medialnym publikacji.

Opracowanie można pobrać pod tym linkiem

 

 

 

 

Udostępnij artykuł
Napisane przez