ESG szansą na ucieczkę przed recesją

Rynek nieruchomości logistycznych nieraz już jednak zaskakiwał i trudno przewidzieć, czy dojdzie do spowolnienia w zakresie przygotowywania nowych projektów, czy jednak z uwagi na cały czas bardzo niski wskaźnik pustostanów deweloperzy nie zwolnią tempa.

Zmienia się jednak podejście do poszczególnych projektów, a wzrost cen energii wymusza już dziś na deweloperach przygotowanie obiektów w oparciu o zielone i ekologiczne rozwiązania. Nie jest tajemnicą, że wiele działań podejmowanych dotychczas przez część rynku w zakresie strategii ESG można było określić jako greenwashing. Tymczasem już dziś nadszedł czas, w którym zastosowanie rozwiązań np. z zakresu zielonej energii decyduje o sukcesie danego projektu. Deweloperzy, którzy podobnie jak Ideal Idea, zdobyli know-how w tym zakresie, osiągną bardzo dużą przewagę nad konkurencją.

Pracując blisko z najemcami i wsłuchując się w ich potrzeby, widzimy także bardzo duże napięcia na rynku pracy. Walka o pracowników to dziś jedno z najważniejszych wyzwań, jakie stoi zarówno przed firmami logistycznymi, jak i produkcyjnymi. Projektując poszczególne obiekty magazynowe i parki logistyczno-produkcyjne, coraz większą uwagę musimy zwracać nie tylko na stworzenie optymalnych przestrzeni do pracy, w tym nowoczesnego zaplecza biurowego, ale również na skomunikowanie poszczególnych projektów z siecią transportu publicznego, który będzie zapewniał dogodny dojazd pracowników. Bez takiego podejścia i zaplecza skomercjalizowanie nowych obiektów będzie zapewne trudniejsze, a w niektórych przypadkach wręcz niemożliwe.

 

Aleksandra Kołbon, head of leasing SBU w Ideal Idea

Udostępnij artykuł
Napisane przez