Inwestycyjny w Polsce najniżej od 2015 r.

Wartość inwestycji w sektorze nieruchomości spadła w pierwszym półroczu 2023 r. do 802 mln euro – obliczył Avison Young. Historycznie ostatni raz rynek notował wartości poniżej 1 mld euro w 2015 r. W porównaniu z analogicznym okresem roku 2022 wynik był ponadtrzykrotnie niższy.

Najniższą aktywność inwestycyjną w raportowanym okresie obserwowano w drugim kwartale br., a wynik 150 mln euro okazał się najniższą kwartalną wartością odnotowaną w ostatniej dekadzie. Autorzy raportu wskazują, że rynek od 2022 r. zmaga się z różnicą w oczekiwaniach cenowych pomiędzy sprzedającymi a kupującymi. Powoli też wchodzimy w fazę wzmożonego popytu na aktywa oportunistyczne i value-add, który ma się zmaterializować w drugiej połowie roku.

W magazynach czekają na korektę

W pierwszej połowie 2023 r. sfinalizowano łącznie 33 transakcje z największym 54-proc. udziałem sektora magazynowego. Wartość inwestycji rynku magazynowego na koniec pierwszego półrocza br. wyniosła 436 mln euro. – W pierwszym półroczu br. nie zrealizowano żadnych transakcji portfelowych i nie spodziewamy się, żeby ta sytuacja miała się szybko zmienić. Aby zminimalizować ryzyko, inwestorzy koncentrują się obecnie na mniejszych projektach – komentuje Bartłomiej Krzyżak, senior director, investment w Avison Young, i dodaje, że spośród 14 transakcji pojedynczymi aktywami jednostkowa wartość 12 z nich nie przekroczyła 50 mln euro.

Jak biura, to tylko w Warszawie

W biurach inwestorzy kupowali ostrożnie. Wszystkie osiem biurowców, będących przedmiotami transakcji w tym okresie, znajduje się w Warszawie. W strukturze zakupów dominowały aktywa typu core+ albo oportunistyczne, z potencjałem do przebudowy lub zmiany funkcji, a łączna wartość inwestycji nie przekroczyła 190 mln euro. Ponad 95 proc. zainwestowanego kapitału pochodziło od firm z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, państw bałtyckich oraz z Polski, a siedem z ośmiu sprzedanych budynków zlokalizowanych było poza centrum Warszawy.

Handel idzie w magazyny

W sektorze nieruchomości handlowych właściciela zmieniły projekty wycenione łącznie na 175 mln euro. Wynik jest najniższy od 2010 r., a dodatkowo transakcje w przeważającej części dotyczyły magazynów handlowych. Powoli wraca też zainteresowanie obiektami wielkopowierzchniowymi.

Krajobraz pre-PRS-owy

Rośnie zainteresowanie starszymi biurowcami z potencjałem zmiany na projekty PRS. Planując takie działania, inwestorzy poszukują atrakcyjnie położonych budynków, bardzo dobrze skomunikowanych, z bogatą ofertą gastronomiczną i usługową w okolicy. – Pod tym kątem przystosowanie ich do funkcji mieszkalnej może być bardziej opłacalne niż dalsze utrzymywanie coraz mniej atrakcyjnej i trudniejszej do wynajęcia przestrzeni biurowej. Polski rynek ciągle jednak wyczekuje pierwszych takich konwersji – mówi Tomasz Daniecki z Avison Young.

 

                                                                    Donata Karpik

Udostępnij artykuł
Napisane przez