Kapitał płynie z Ameryki

POLSKA Łączna wartość inwestycji w polskim sektorze nieruchomości komercyjnych w I kwartale br. wyniosła 1,66 mld euro – wynika z raportu CBRE. To o 35 proc. więcej niż w analogicznym okresie minionego roku i dwa razy więcej niż w pierwszym kwartale 2019 r. Na ten wynik złożyły się 23 transakcje, w tym trzy portfelowe. W ujęciu sektorowym największy udział w rynku należał do segmentu handlowego (44 proc.).

Większość kapitału, który napłynął do polskich nieruchomości komercyjnych w pierwszych trzech miesiącach br., pochodziła z Ameryki Północnej (59 proc.). Udział europejskich krajów wyniósł 16 proc., a dominowały wśród nich Węgry, Niemcy i Szwajcaria. Polski kapitał to jedynie 2 proc. całej kwoty.

Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości w sektorach przemysłowo-logistycznym, biurowym i handlowym (centra handlowe) wyniosły odpowiednio 4,35 proc., 4,40 proc. i 5,75 proc., odznaczając się stabilnym trendem w kolejnych miesiącach. Stopy kapitalizacji dla nieruchomości typu prime z segmentu PRS w Warszawie w marcu br. wyniosły 4,7 proc.

Udostępnij artykuł
Napisane przez