Metropolitan najdroższym biurowcem 2021 r.

Warszawski Metropolitan okazał się najdroższym biurowcem sprzedanym w Polsce w 2021 r. Za stołeczny budynek Morgan Stanley zapłacił ok. 1 mld zł (ok. 240 mln euro).

O finalizacji, jak się okazało, rekordowej transakcji pisaliśmy jako pierwsi w e-tygodniku Property Insider w sierpniu, a o umowie przedwstępnej już w marcu 2021 r. Sprzedającym było DWS Alternatives GmbH z Frankfurtu n. Menem. Przed DWS właścicielem ikonicznego gmachu, zlokalizowanego przy pl. Piłsudskiego, był fundusz Aberdeen Asset Management Deutschland.

Metropolitan został ukończony w 2003 r. przez Hinesa. Zaprojektował go sir Norman Foster. Gmach ma 38 tys. mkw. powierzchni użytkowej, w tym 33,5 tys. mkw. powierzchni biurowej i 3,6 tys. mkw. powierzchni handlowo-usługowej. Na parterze budynku zlokalizowane są lokale usługowe, na dwóch kondygnacjach podziemnych znajduje się parking. Pozostałą część budynku zajmują przestrzenie o funkcji biurowej.

Sprzedaż Metropolitana to zaledwie część całego obrotu polskimi nieruchomościami w 2021 r. Jak podało właśnie CBRE w 2021 roku łączna wartość inwestycji wyniosła 5,71 mld euro, a złożyła się na nią rekordowa liczba 164 transakcji. Najwięcej inwestorów pochodziło z Europy, a wartość polskiego kapitału zangażowanego w obrót wyniosła zaledwie 4 proc. Eksperci CBRE wskazują, że w 2022 roku łączna wartość inwestycji może osiągnąć nawet 6,5-7 mld euro, co oznaczałoby wzrost o ponad 20 proc. r/r i powrót do wyników notowanych przed pandemią.

Wśród negocjowanych transakcji jest m.in. sprzedaż przez Skanskę warszawskiego wieżowca Generation Park Y, którego najemcą jest PZU. Deweloper zawarł pod koniec 2021 r. z Hansa Invest Real Assets wstępną umowę sprzedaży 140-metrowego niebotyku za 285 mln euro.

Udostępnij artykuł
Napisane przez