Miliardy w ESG, ale problemy też

Preqin w raporcie „ESG w alternatywach 2023” wskazuje, że między rokiem 2020 a 2022 nastąpił trzykrotny wzrost kapitału pozyskiwanego rocznie na inwestycje pod szyldem ESG – od 29 mld do 92 mld dol. Najbliższa przyszłość może jednak ostudzić ten zapał.

Kluczową rolę odgrywają tu europejskie fundusze ESG, które zdobywają aż 79 proc. ogólnego kapitału. Ameryka Północna oraz Azja i Pacyfik plasują się kolejno z 14 proc. i 7 proc. udziału w kapitale. Rosnąca wielkość funduszy ESG, średnio od 400 mln dol. w 2017 r. do blisko 600 mln dol. w 2022 r., potwierdza rosnące zainteresowanie tą klasą aktywów.

Zwroty wciąż kontrowersyjne

Analitycy podają, że kwestia, czy ESG wpływa na długoterminowe zwroty inwestycyjne, budzi nadal kontrowersje, a brak jednoznacznych opinii inwestorów utrudnia ustalenie jednoznacznych wniosków. Niemniej jednak wyniki badania przeprowadzonego przez Preqin w listopadzie ub.r. wskazują, że 29 proc. ankietowanych inwestorów odrzuciło inwestycję ze względów ESG, a 43 proc. zadeklarowało, że postąpiłoby podobnie. Choć pozytywne efekty inwestowania z uwzględnieniem aspektów ESG mogą wymagać więcej czasu na obserwację, to już teraz można zauważyć, że jest ono postrzegane jako narzędzie do zarządzania ryzykiem.

ESG czerpie z private equity, ale infrastruktura depcze po piętach

Prequin podaje, że mimo dominacji private equity w adaptowaniu zasad ESG od 2014 r. w latach 2021 i 2022 fundusze infrastrukturalne pozyskały zbliżoną ilość kapitału – 71 mld dol. w porównaniu z 75 mld dol. w private equity. Infrastruktura jest unikatowo ustawiona do dostarczania społecznych i środowiskowych rezultatów, co wynika z jej roli w zapewnianiu usług wspierających rozwój gospodarczy. Menedżerowie inwestujący w tę klasę aktywów charakteryzują się najwyższym poziomem przejrzystości, co odzwierciedla potrzebę zaangażowania wielu interesariuszy w rozwijanie projektów infrastrukturalnych – przekonują eksperci.

Impact investing kluczem?

Koncept ESG nie zawsze bezproblemowo obejmuje pewne strategie inwestycyjne, jak np. impact investing, który świadomie uznaje konieczność kompromisu między zwrotami a osiągnięciem celów społecznych i środowiskowych. W rezultacie stawia na osiągnięcie pozytywnych efektów zewnętrznych jako priorytet w procesie inwestycyjnym.

Raport „ESG w alternatywach 2023” wyraźnie wskazuje, że pomimo rozważań nad zwrotami ESG odgrywa coraz większą rolę w świecie alternatywnych inwestycji. Mimo kontrowersji wokół wpływu ESG na zwroty inwestorzy dostrzegają w ESG narzędzie zarządzania ryzykiem. Wzrost znaczenia infrastruktury i rosnąca popularność impact investingu dodają dynamiki temu zróżnicowanemu i coraz bardziej rozwiniętemu obszarowi inwestycji.

– Ten raport pojawia się w momencie, gdy ESG staje wobec nowych wyzwań ze strony coraz bardziej aktywnych i skrajnych krytyków, a skoncentrowanie się na osiągnięciu zyskowności po trudnym 2022 r. może sprawić, że niektórzy zdejmą ESG z pierwszego planu, co odzwierciedlają wyniki dotychczasowych działań pozyskiwania kapitału w 2023 r. Niemniej impact investing wyłania się jako odrębny rynek. Zamiast się wycofywać, ESG w alternatywach staje się coraz bardziej zróżnicowane i wyrafinowane w tym, co może zaoferować inwestorom – podkreśla Alex Murray, wiceprezes ds. aktywów rzeczywistych i analiz badawczych w Preqin.

 

fot. Pexels/tom-fisk

Udostępnij artykuł
Napisane przez