PRS rośnie jak na drożdżach

POLSKA Nowa podaż mieszkań na wynajem instytucjonalny w 2023 r. już jest wyższa od ubiegłorocznej, a deweloperzy jeszcze nie oddali do użytku wszystkich projektów – informują eksperci Knight Frank. Od początku 2023 r. ukończono 17 projektów w sektorze PRS, dzięki temu na polski rynek trafiło prawie 4,4 tys. lokali. Blisko 80 proc. nowej podaży znajduje się w lokalizacjach poza ścisłym centrum miast. Trzy największe ukończone projekty to: Nowa Przędzalnia w Łodzi (oferująca 674 mieszkania), R4R Aleja Wilanowska w Warszawie (407 lokali) oraz R4R Aleja Jaworska we Wrocławiu (ok. 400 lokali).

– Deweloperzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa, ponieważ z naszych szacunków wynika, że do końca roku rynek zasili nieco ponad 2 tys. mieszkań na wynajem. Jeżeli tak będzie, roczna podaż osiągnie wynik blisko dwukrotnie wyższy niż w roku poprzednim – wyjaśnia Agnieszka Mazurek, młodszy konsultant w dziale badań rynku w Knight Frank.

Na koniec września w budowie zidentyfikowanych było blisko 11,2 tys. mieszkań, z czego 21 proc. ma zostać dostarczonych na rynek do końca 2023 r. – Szczególną uwagę zwraca Wrocław, który rozwija się pod kątem zasobów PRS w najszybszym tempie. W ciągu minionych trzech kwartałów na rynek zostało dostarczonych sześciokrotnie więcej lokali niż w analogicznym okresie w 2022 r. – dodaje Agnieszka Mazurek.

Ekspertka zwraca uwagę, że wysoka nowa podaż dostarczona na rynek w pierwszej połowie roku spowodowała wzrost współczynnika pustostanów do poziomu 7,3 proc. Jednak w trzecim kwartale 2023 r. duże zainteresowanie najmem wpłynęło na spadek wskaźnika pustostanów w ramach sektora o 2,4 pkt proc. Na koniec września uśredniony dla Polski wynik to 4,8 proc., przy czym najniższy wskaźnik pustostanów odnotowano w Poznaniu (0,5 proc.), a najwyższy w Warszawie (8,5 proc.). Sektor ten charakteryzuje się jednak szybkim tempem komercjalizacji. W wielu przypadkach większość mieszkań została wynajęta jeszcze przed ukończeniem projektu.

Udostępnij artykuł
Napisane przez