Rynek biurowy nadal się kurczy

WARSZAWA Polska Izba Nieruchomości Komercyjnych (PINK) opublikowała zagregowane dane dotyczące warszawskiego rynku najmu powierzchni biurowych. Na koniec grudnia ub.r. zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Warszawie wyniosły niemal 6 229 800 mkw. wobec 6 343 000 mkw. na koniec III kwartału 2022 r.

– Dostępność nowoczesnej przestrzeni biurowej w stolicy, zwłaszcza w centrum, szybko się kurczy.Wynika to z kilku czynników. Po pierwsze, utrzymuje się relatywnie wysoka aktywność najemców, a tym samym popyt na biura w mieście. Wyraźny spadek pustostanów widzimy przede wszystkim w ścisłym centrum. Po drugie, rynek biurowy w Warszawie jest coraz bardziej dojrzały, w związku z czym pojedyncze starsze nieruchomości są stopniowo wyłączane z użytkowania w celu ich modernizacji czy adaptacji do innych funkcji. Choć aktywność deweloperów w ostatnim czasie nieco wzrosła, to cały czas powierzchnia oddawana do użytku nie nadąża za potrzebami biurowymi w stolicy. W efekcie w 2023roku po raz pierwszy odnotowano spadek całkowitej podaży biurowej w mieście, który wyniósł 0,6 proc. – mówi Katarzyna Gajewska, dyrektor w dziale badań i analiz rynku w CBRE.

W 2023 r. popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe osiągnął w stolicy poziom 748 800 mkw., z czego 255 600 mkw. przypadło na IV kwartał. Największym zainteresowaniem najemców w 2023 r. cieszyły się strefy: Centrum, Centralny Obszar Biznesu oraz Służewiec. 

W ostatnim kwartale ub.r. na stołeczny rynek dostarczono 40 600 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w ramach dwóch projektów: Lakeside zlokalizowanego w strefie Mokotów oraz Studio B zlokalizowanego w strefie Obrzeża Centrum – Zachód. Łącznie z czterema projektami oddanymi do użytkowania we wcześniejszych kwartałach od początku 2023 r. na rynek dostarczono 60 870 mkw. powierzchni biurowej. W okresie od października do końca grudnia ub.r. najwyższy udział w strukturze popytu przypadł renegocjacjom – 49,3 proc., oraz nowym umowom (włączając umowy przednajmu) – 43,2 proc. Na koniec IV kwartału ub.r. w Warszawie wskaźnik pustostanów osiągnął wartość 10,4 proc. (spadek o 0,2 pkt proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 1,2 pkt proc. w odniesieniu do analogicznego okresu 2022 r.).

 

fot. Pexels/Adam Borkowski

Udostępnij artykuł
Napisane przez