Silny rozwój sektora PRS

Wzrost w sektorze parków handlowych, który trwa nieprzerwanie od kilku lat, utrzyma się również w 2022 roku. Małe formaty handlowe są stabilnym aktywem inwestycyjnym. Tego typu obiekty doskonale prosperują nawet w trudnych czasach pandemii. Stąd spodziewamy się coraz większego zainteresowania ze strony zagranicznych funduszy, które lokują kapitał właśnie w parkach handlowych. Zmiany czekają nas na rynku mieszkaniowym, gdzie nastąpi silny rozwój sektora PRS. Wysokie ceny mieszkań i wyższy koszt pieniądza mogą ochłodzić zamiary kupujących i zainteresować Polaków opcją wynajmu długoterminowego.

Rok 2021 to portfel 29 vendo parków w Polsce. W przyszłości chcemy utrzymać podobne tempo wzrostu i otwierać co najmniej siedem parków handlowych rocznie. W banku ziemi mamy zabezpieczone 16 lokalizacji pod nowe inwestycje, więc jesteśmy gotowi, by zrealizować te plany. Jesteśmy również aktywni w sektorze mieszkaniowym. Obecnie realizujemy dwa osiedla – Kraft w Łodzi oraz Bacciarellego 54 we Wrocławiu – które będziemy rozbudowywać w 2022 r., a w przygotowaniu mamy kolejne dwa projekty.

W obszarze najmu instytucjonalnego zadebiutujemy w Poznaniu, gdzie wystąpiliśmy już o pozwolenie na budowę i sukcesywnie będziemy szukać kolejnych lokalizacji pod tego typu realizacje. W 2021 r. pozyskaliśmy dodatkowy kapitał na nasze inwestycje. Z początkiem listopada zawarliśmy z inwestorem Patron Capital spółkę joint venture o wartości 140 mln euro, aby wspólnie przeprowadzić proces deweloperski i zarządzać kolejnymi 15–20 nowymi parkami handlowymi w Polsce. W grudniu 2021 r. zawarliśmy także umowę kredytową z bankiem Pekao na kwotę 27,5 mln euro. Kapitał ten przeznaczymy na dalsze inwestycje handlowe oraz mieszkaniowe w Polsce.

 

Jacek Wesołowski, dyrektor zarządzający, Trei Real Estate Poland

Udostępnij artykuł
Napisane przez