Szukają okazji

Połowa europejskich inwestorów planuje zwiększyć aktywność na rynku nieruchomości komercyjnych lub utrzymać ją na poziomie z zeszłego roku – wynika z raportu CBRE „Europe Investor Intentions Survey”. Najbardziej pożądanym sektorem pozostają biura, które mimo 10-proc. spadku zainteresowania nadal wybiera niemal 3 na 10 inwestorów. Ci z kolei koncentrują się na poszukiwaniu okazji cenowych.

Liczba inwestorów preferujących strategie oportunistyczne i value-add jest większa niż w poprzednich latach. Poszukują oni nieruchomości, które obecnie są tańsze, ale mają dobre perspektywy na przyszłość.

– Mimo trudniejszego otoczenia gospodarczego ponad połowa inwestorów przewiduje, że w 2023 r. zwiększy swoją aktywność lub utrzyma ją na dotychczasowym poziomie. Trzy czwarte inwestorów instytucjonalnych prognozuje, że procentowe alokacje w inwestycje nieruchomościowe (w stosunku do całego portfela) w tym roku utrzymają poziom lub wzrosną. Mimo to spodziewamy się obniżek cen, co będzie wynikiem spowolnienia gospodarczego i wyższych stóp procentowych. Te czynniki powodują też, że coraz więcej strategii inwestycyjnych koncentruje się na poszukiwaniu okazji cenowych – przekonuje Przemysław Łachmaniuk, dyrektor w dziale rynków kapitałowych w CBRE.

Niemal 3 na 10 inwestorów poszukuje biur. To spadek o 10 pkt proc. r./r., gdy w biura inwestować chciało aż 39 proc. inwestorów. Rynkowi biurowemu po piętach depczą obiekty mieszkaniowe, które odnotowały wzrost o 2 pkt proc. w ciągu roku i obecnie są interesujące dla jednej czwartej inwestorów. Wysoki poziom trzymają budynki przemysłowo-logistyczne, którym z uwagą przygląda się 23 proc. inwestujących, czyli o 2 pkt proc. więcej niż w zeszłym roku.

Sektory handlowy i hotelowy zostały najmocniej doświadczone w pandemii. Obecnie trend na tych rynkach zaczyna być pozytywny. Zainteresowanie hotelami wzrosło o 4 pkt proc. w porównaniu z 2022 r. i obecnie chce w nie inwestować 8 proc. europejskich inwestorów. Tyle samo (8 proc.) przygląda się obiektom handlowym, podczas gdy jeszcze rok temu było to 6 proc.

 

fot. Pexels/Pixabay

Udostępnij artykuł
Napisane przez