Szwedzi zerkają na Polskę

Szwedzkie Eastnine poinformowało, że bacznie przygląda się Polsce pod względem przyszłych akwizycji. Zgodnie z ostatnim raportem zarząd spółki wyraził zainteresowanie rozszerzeniem portfela w regionie. Na celowniku są zarówno istniejące obiekty, jak i projekty deweloperskie dostępne na rynku logistycznym i biurowym. Dla spółki Polska stanowi idealnie uzupełnienie strategii Eastnine w regionie bałtyckim, a włączenie jej do portfela zapewniłoby większe zyski oraz możliwości wzrostu.

„Z początkiem 2022 r. podjęliśmy decyzję, aby przeanalizować Polskę pod względem geograficznym i inwestycyjnym. Z liczbą 38 mln mieszkańców pod względem wielkości Polska sześciokrotnie przerasta cały region bałtycki, a jednocześnie – pod względem prawnymi i komercyjnym – jest do niego bardzo podobna” – czytamy w raporcie spółki.

W portfelu Szwedów jest obecnie dziewięć biurowców w Wilnie i trzy w Rydze. W budowie na obu rynkach są obecnie trzy projekty. Poziom najmu wynosi w nich 90 proc. Wśród najemców są: Danske Bank, Swedbank, Visma, Cobalt, Telia, Bentley oraz Citco, wszystkie z sektora finansowego lub ICT. Średni roczny poziom czynszów kształtuje się na poziomie 179 euro za 1mkw. W 2021 r. Eastnine nabyło trzy projekty biurowe. Wartość nieruchomości w portfelu szacowana jest na 470 mln euro. Spółka posiada też 36 proc. udziałów w rosyjskiej marce modowej Melon Fashion Group.

Udostępnij artykuł
Napisane przez